Den druhý
Měly jsme za sebou první noc v Los Angeles. Ještě před usnutím jsme si udělaly plány na další den a dohodly se, že to tak budeme dělat každý večer, abychom věděly, co nás v následujícím dnu čeká a na co se připravit.
Bydlely jsme v prvním z našich celkem 18 hotelů. Kontinentální snídaně byla tak skromná, že jsme hned po jídle musely navštívit nedaleký Wallmart, což je asi jeden z nejznámějších amerických supermarketů. Návštěva Wallmartu by při výletu do USA měla být naprostou samozřejmostí. Už ho sice nenajdete v každém městě, ale pokud na něj narazíte, tak se v něm určitě zastavte.
Najdete tam úplně všechno! A když říkám všechno, tak myslím opravdu VŠECHNO: potraviny, drogerii, léky, autodoplňky, ale dokonce i nábytek. Připravte se na to, že potraviny jsou v USA v porovnání s ČR drahé. Počítejte s tím, že na jídle tady prostě moc neušetříte. Návštěva „obchoďáku“ nám každopádně vzala téměř hodinu, sortiment všech druhů potravin (hlavně cukrovinek a alkoholu) je tu zkrátka obrovský. Musely jsme se při prvním nakupování hodně krotit a neustále si opakovat, že tohle není náš poslední den.
Griffith Park
Nejdříve jsme vyrazily do Griffith Parku. Je to další místo, které byste rozhodně při návštěvě Los Angeles neměli vynechat. Griffith Park s rozlohou 1740 hektarů je na druhém místě žebříčku městských parků dle rozlohy. Park je pojmenovaný po Griffithu J. Griffithovi, který byl v roce 1903 obviněn za postřelení své manželky, po návratu z vězení založil fond na vytvoření amfiteátru, observatoře a planetária, nicméně vzhledem k jeho reputaci město peníze nepřijalo. Griffith však odkázal všechny pozemky městu, a tak po jeho smrti výstavba přeci jen začala. Na jeho přání je vstup do parku i observatoře zdarma. Očekávejte problém s parkováním, ale pokud máte štěstí, zaparkujete na oficiálním parkovišti, které se nachází přímo před observatoří.
Jak na nápis HOLLYWOOD
Z Griffith Parku jsme jely objevit všemi opěvovaný nápis Hollywood, vzdálený zhruba půl hodiny jízdy autem. Od roku 1923 je to jeden z nejznámějších symbolů úspěchu, slávy, peněz a kariéry. Je vysoký 13 metrů a je vidět z mnoha částí Los Angeles. K nápisu nevede žádná cesta, takže až přímo k němu není možné dojít. Existuje však mnoho míst, odkud je dobře vidět. My jsme do navigace zadaly adresu 3115 Canyon Lake Drive, kde jsme neriskovaly žádnou pokutu za parkování, a odsud jsme si pořídily fotku, bez níž bychom snad ani nemohly odjet domů.
Jako v Pretty Woman
Potom, co jsme udělaly asi 100 různých fotek nápisu Hollywood, aby bylo zase čím zaspamovat Instagram, jsme opět skočily do auta, po zhruba půlhodince jízdy autem jsme se ocitly v centru Beverlly Hills. I s touhle destinací se pojí klasický problém, který nás bude provázet prakticky po celou dobu našeho road tripu: parkování.
Zajely jsme do nejbližší vilové čtvrti, a přes všechny varovné značky šly do rizika a nechaly auto prostě u někoho před domem. Ale jako slušně vychované Češky jsme nechaly za oknem auta omluvný vzkaz, který jsme pak ještě nejednou využily: „Sorry! We are from Europe“.
Prošly jsme si Rodeo Drive, já ji projela stylově na longboardu, a pořídily nějaké fotky na památku. Nic jiného jsme tady taky ani dělat nemohly. Jen tak pro představu, obyčejné ponožky v místních obchodech stojí zhruba 100 dolarů. Ale zašly jsme si tu na náš první pravý americký burger do restaurace Fatburger, kterou nám doporučili místní. Můžete si tu nakombinovat vlastní hamburger, nebo zvolit některý doporučený z menu. Počítejte ale s tím, že za oběd v takovém lepším fastfoodu utratíte cca 30 dolarů (přibližně 700 Kč).
Getty Center
Celou cestu k autu jsme se modlily ke všem svatým, které známe, abychom tam to auto ještě měly. Modlitby se vyplatily a kouzelná cedulka za oknem taky. Po zhruba 15 minutách jízdy jsme dorazily ke Getty Center, respektive na jeho hlavní parkoviště. Za parkovné tu zaplatíte 15 dolarů, vstupné do celého objektu je ale zdarma. Jean Paul Getty byl ropný magnát, který se v pozdějších letech svého života začal zajímat o umění. Zastával názor, že umění by mělo být dostupné všem, proto začal s kupováním a vystavováním uměleckých předmětů pro veřejnost.
Getty Center je nejrozsáhlejší soukromou sbírkou uměleckých předmětů na celém světě. Je umístěno na kopci, kam vás z centrálního parkoviště vyveze malá automaticky řízená tramvaj. Kromě množství sbírek nabízí pohled na Los Angeles i jedinečnou architekturu celého místa. I s tím obrovským množstvím turistů, na něž tu narazíte, působí celý komplex, propojený mosty, schodišti a různými chodníčky, neuvěřitelně klidným dojmem.
Venice beach
Moje chytré hodinky ukazovaly skoro šest hodin večer a více než 28 tisíc kroků. Obě dvě jsme se bez nějakých větších diskuzí shodly na tom, že je nejvyšší čas objevit i nějakou tu pláž. V Los Angeles je pláží hned několik. My ale vybíraly mezi těmi dvěma nejznámějšími – Venice Beach a Santa Monica. Nakonec jsme se rozhodly pro Venice Beach kvůli její výhodnější poloze vzhledem k našemu ubytování.
Zaparkovaly jsme prakticky v jejím centru na 3 North Venice Blvd. Parkoviště je hlídané a zaplatíte za něj pouhých 10 dolarů (tzn. cca 230 Kč). Z parkoviště se na pláž dostanete několika uličkami, jež jsou plné pouličních umělců všeho druhu. Jedná se o takový místní art district. Prošly jsme okolo Muscle Beach – známé venkovní posilovny, kam chodíval cvičit i Arnold Schwarzenegger, a dorazily na pláž, kde nás k našemu velkému překvapení dohnal jetlag tak mocně, že jsme se probudily na prázdné pláži téměř v devět hodin večer. Nezbývalo nám tedy nic jiného než se vrátit pro auto, vydat se zpátky na hotel a naplánovat další den, v němž nás měl čekat jeden z nejkrásnějších zážitků celé naší cesty – návštěva Universal Studios.
Přečtěte si také náš první díl.