Někteří z nás si život bez knih nedokáží představit, jiní k nim teprve nachází cestu. A jelikož se blíží Vánoce, přináším vám vánoční tip na 3 knihy, ze kterých si vybere každý.
1) Nejkrásnější dárek
Nejkrásnější dárek je antologie českých autorů složená ze dvanácti povídek, které mají společné jediné — období vánočních svátků, během kterých se odehrávají. Kniha cílí spíše na mladší čtenáře young adult literatury, potěšit by ovšem mohla i starší čtenáře toužící po nenáročném čtení. Zároveň poskytuje ideální příležitost k poznání tvůrčích stylů jednotlivých autorů a otevírá tak cestu ke čtení současné české literatury.
Každá z povídek má pouze několik stránek, je tedy zdánlivě jednoduché rozložit čtení do více dnů. Já jsem ovšem nebyla schopná knihu odložit až do samého konce a věřím, že vy na tom budete obdobně. Nenechte se zmýlit roztomilým přebalem, jelikož jak je to u těch lepších young adult knih zvykem, ne všechno je “růžové”. Z některých příběhů sálá téměř až hmatatelná melancholie, kdy čtenář s hlavním hrdinou prožívá zklamání, bolest i ztrátu. Smutnější příběhy jsou proloženy těmi radostnějšími, ve kterých se čtenář například vydá na záchranu kaprů (koho z nás to aspoň někdy nenapadlo) nebo do vzdáleného Londýna. Po dočtení možná nezůstanete sedět se zasněným úsměvem, ale vánoční nálada vás rozhodně nemine.
2) Jeho banán a Její třešničky
Romantické čtení pro ženy bývá často odsuzováno jako zbytečně přeslazené a naivní. Co když vám ale povím, že existuje vtipné nenáročné čtení, které je sladké pouze tak akorát a ve kterém se nenachází snad žádné podivné formulace, když přijde na “akt lásky”? Právě takové čtení představují knihy od Penelopy Bloom s názvy Jeho banán a Její třešničky.
Knihy na sebe volně navazují a byť je druhý díl lepší, doporučuji je oba. Jsou plné dvojsmyslů, vždyť jen pod samotnými názvy si čtenáři či spíše čtenářky s bujnou fantazií představí nemravnosti, a vtipných pasáží. Hlavní hrdinky jsou sympatické a soběstačné ženy a byť jsou hlavní mužští hrdinové ztělesněná dokonalost, příběhy jsou na míle vzdálené sérii 50 odstínů šedi. Více mi série připomíná knihy autorské dvojice Christiny Laurenové, jen ty jsou více protkané milostnými scénami. Ve vyprávění se ústřední dvojice pravidelně střídá, a tak má čtenář dokonalou příležitost ponořit se do příběhu, pochopit obě strany. Nejedná se o knihy, které by vám předaly životní moudrost, jen se postarají o pár hodin odpočinku a zábavy, což je nejen v dnešní době k nezaplacení.
3) Naturalista
Cítíte se v bezpečí? Máte pocit, že když už dojde k bezpráví, policie sjedná nápravu? Co když Vám prozradím, že existuje knižní série, která vás vyvede z omylu? Mluvím o sérii Naturalista od Andrewa Mayneho, které před pár týdny vyšel čtvrtý díl.
Profesor bioinformatiky Theo Cray se v ní vydává po stopě zločinu a byť by se mohlo zdát, že se jedná o klasickou detektivní sérii, kterých je na pultech knihkupectví plno, není tomu tak. Vyšetřování stojí na poznatcích z biologie, které autor čtenáři někdy až v přehnané míře předkládá. Pro knihy je zároveň typická ponurá atmosféra a vrah, který má na svědomí víc než jeden lidský život. Překvapivě Theo sám má velmi často problémy se zákonem a při hledání pravdy se nebojí překračovat zažité vzorce chování (například sám zinscenuje falešné místo činu nebo se vloupá do domu podezřelého). Sympatické mi je, že se nejedná o dokonalého hrdinu – není společensky obratný a během vyšetřování se dopouští chyb. Knihy vás nebudou držet v napětí od začátku až do konce, na druhou stranu se dokáží postarat o pár pěkných nočních mur v podobě šílené vraždící sestry či nebezpečného medvěda. A není to přesně to, co od thrillerů očekáváme?
Která kniha vyhraje u vás – budou to vánoční příběhy, odpočinková romantika, nebo série plná vraždících psychopatů?
O autorce:
Jmenuji se Lucie, pocházím z Olomouce a již od dětství jsou knihy mou vášní. S úsměvem vzpomínám na dobu základní školy, ve které jsem se svými kamarádkami pravidelně každý týden navštěvovala knihovnu a nosila si domů pokaždé deset knih. Po střední škole byla proto volba vysoké školy jasná — česká filologie se zaměřením na editorskou práci.
Dalším logickým krokem bylo založení bookstagramu, na kterém sdílím se světem svou lásku ke knihám a v poslední době i k cestování. Zatím netuším, kam mě profesní dráhy v životě zavedou, jistě ale vím, že knihy budu mít stále po ruce.