Close

Designové útulny v Krkonoších, které jsou vytvořené v souladu s přírodou

Plno sněhu za okny nabádá k lyžovačce. Jenže vleky jsou stále zavřené a běžky nejsou zrovna váš šálek kávy? Naplánujte si túru po útulnách v Krkonoších. Pokud vás překvapí sněhová vánice nebo déšť, můžete se ukrýt v přístřešcích. Na území Krkonoš vzniklo takových míst více než dvacet a stále přibývají. Dá se v nich přečkat chvíli nebo celou noc.

Nové přístřešky navrhli studenti z ČVUT

Nové přístřešky navrhli a vyrobili studenti z ČVUT. Už dříve se spolupráce Krkonošského národního parku a ČVUT osvědčila při tvorbě lávek, které v horách pomáhají zdolat obtížný terén. Hlavním důvodem výroby nových přístřešků byla nutná obnova už rozpadlých útulen, na kterých byl patrný zub času.

Udržitelnost je na prvním místě

Součástí zadání projektu byl i průzkum lokality, maximální zastavěná plocha 16 metrů čtverečních a hlavně nízká cena každé útulny. Studenti se na vlastní kůži přesvědčili, jak náročný je terén a jaké povětrnostní podmínky panují na jednotlivých lokalitách. Dle toho museli své návrhy přizpůsobit tak, aby nové útulny odolávaly náročným podmínkám.

Výsledkem je šest nových designových přístřešků, které KRNAP postupně umísťuje na svá stanoviště. Většina z nich má vnitřní obložení ze smrkového dřeva a jejich konstrukce je rozložitelná. Dají se tedy rozložit jako stavebnice a převézt na příslušné místo.

OKO – útulna na Rýchorském křížení

Tato stavba je velice flexibilní, pocestný si může přizpůsobit denní světlo dle svých představ. Disponuje velkými okenicemi, které se dají dle potřeby otevírat a zavírat. Dominantou této útulny je vypouklý světlík v horním patře.

Autoři této stavby jsou: Roman Hrabánek, Alexandr Kachalov, Lukáš Kalivoda

JENGA – útulna pod Dvoračkami

Tento nouzový přístřešek je jednoduše sériově vyrobitelný, lehce sestavitelný a univerzální. Lze jej tedy jednoduše přizpůsobit terénu. Jako všechny přístřešky se dá rozložit a bez větších potíží přepravit na vybrané místo.

Autoři projektu: Roman Hrabánek, Alexandr Kachalov, Lukáš Kalivoda

STAN – útulna Harrachov

Jak už sám název napovídá, předchůdcem a inspirací této stavby byl stan. Cílem útulny je poskytnout komfortní a funkční zázemí pro návštěvníky.  

Autoři stavby: Martin Kuncl, Markéta Laštovičková, Andrej Siman, Dana Skořepová, Dominik Sláma, Kristýna Trpkošová

SILO – útulna Slunečná stráň

K výrobě minimalistického přístřešku bylo použito staré ocelové silo, podle kterého autoři zvolili název. Cílem bylo ukázat, že i na tyto stavby lze opětovně využít starý materiál, který by jinak skončil na skládce.

Autoři stavby: Jakub Kochman, Nicoll Šiková, Pavla Neradová

ATÜLN – útulna na rozcestí Klínovky 

Tato stavba vychází ze starších, dobře známých, přístřešků. Autoři ji zvedli o 2 metry nad zem, aby usnadnili přístup i v závěji sněhu. V létě ji ocení hlavně cyklisté, kteří si mohou pod kontrakci schovat kola.

Autoři: Tereza Houdková, Nikola Macháčová, Radka Smičková, Pavel Struhař, Veronika Tichá

KØMEN – útulna U Bílého Labe

Na první pohled se podobá kamenu. Inspirací bylo umístění nedaleko Balvanového vodopádu. Nepravidelná konstrukce vytváří pocit útulné jeskyně. Vnitřní obklad je tvořen ze smrkového dřeva, zatímco vnější část je opláštěna plechem. Tato stavba získala nominaci na Českou cenu za architekturu 2020.

Autoři útulny: Anna Blažková, Erik Ebringer, Julie Kopecká, Michael Košař, Michaela Křižáková

Zdroj fotografií: archiv ČVUT