Internetová televize je v poslední době čím dál více oblíbená. Pokud ještě o jejím pořízení uvažujete, měli byste znát výhody a nevýhody, které tuto službu doprovází, a stejně tak zjistit, co zařídit před jejím zapojením. V následujících řádcích objasníme, jak vlastně internetová televize funguje, jak vybrat tu nejlepší, a co všechno byste o ní měli vědět.
Co to je internetová TV a jak funguje?
Jedná se o službu, která zahrnuje poskytování televizního vysílání prostřednictvím internetu. Funguje to naprosto jednoduše, v dnešní době moderních technologií se možná jedná o nejjednodušší způsob sledování televize. V první řadě si jako zákazník vyberete poskytovatele a vhodný tarif nebo balíček programů, například podle dostupných recenzí. Po uzavření smlouvy můžete službu ihned využívat. Pokud disponujete chytrou televizí s internetovým připojením, nepotřebujete žádný set-top box, bude vám stačit pouze televizní aplikace, kterou si rychle a jednoduše nainstalujete do svého zařízení. K jejímu zapojení tedy není nutný zásah technika, ani sáhodlouhé natahování a zapojování kabelů, jen připojení k síti.
Čím se liší internetová televize od kabelové nebo satelitní?
Od ostatních variant se internetová televize liší tím, že ji lze připojit k TV nebo jinému přístroji i bez dalších zařízení. Jak už napovídá její název, kabelovou televizi je nutné zapojit pomocí kabelu. Poskytovatel musí ve většině případů také instalovat v bytě pro kabely přípojku. Pokud zákazník bydlí v pronájmu, je k zapojení „kabelovky“ nutný také souhlas majitele bytu.
Satelitní televize je závislá na satelitním přijímači. Ten je nutné někam umístit, není to však nijak malé zařízení, a tak zejména pro lidi v bytových domech je toto připojení nevhodné. Zapojení a využívání internetové televize žádná s těchto překážet nedoprovází.
Výhody a nevýhody internetové televize
+ Obvykle značně rozsáhlejší nabídka programů. Základní balíčky zahrnují více než 100 programů.
+ Není nutné žádné zařízení navíc, např. set-top box.
+ Televizi lze sledovat i na jiných přístrojích než na televizi. Pomocí aplikace se připojíte i na smartphonu, tabletu nebo počítači.
+ Své programy si můžete nahrávat, vracet v čase, nebo využít dostupných videoték.
+ Některé televize dokonce nabízejí současné sledování několika programů naráz na jedné obrazovce. To se může hodit zejména fanouškům sportů, jak napovídají např. O2 recenze.
– Připojení k internetové televizi může snížit rychlost internetu
– Zejména starší generace nevyužijí všechny její výhody a ovládání pomocí aplikací pro ně může být náročnější
Na co se zaměřit před pořízením?
Na fungování samotné televize není potřeba nijak zvlášť rychlého internetového připojení. Ke sledování v HD kvalitě je potřeba připojení alespoň 3 Mbit/s, u pořadů v běžné kvalitě o něco méně. Pokud však chcete během sledování televize fungovat i na počítači či dalších zařízeních, vyberte si u svého dodavatele raději balíček s vyšší rychlostí internetu.
Nejlépe si této služby užijete na smart TV. Pokud ji nemáte, nezoufejte. Poskytovatel internetové televize vám zapůjčí vhodný set-top box, díky kterému budete moci služby využívat naplno.
Jak vybrat nejlepší internetovou televizi?
Dodavatelů je na našem trhu již více než dost, proto si před zřízením projděte, jaké balíčky a konkrétní služby každý z nich poskytuje, a podle toho vybírejte. Nejlepší internetová televize se nejlépe vybírá s pomocí recenzí. Jen tam se totiž dozvíte o skutečné kvalitě služeb, o častějších výpadcích a jiných problémech, které mohou sledování televize doprovázet.
Při výběru se zaměřte jak na počet programů, tak na jejich konkrétní výběr či HD kvalitu, jak dlouho v čase lze pořady zhlédnout zpětně, kolik pořadů si lze bez problému nahrát, zda se dá televize současně sledovat na více zařízeních, jaká je potřeba rychlost připojení a v neposlední řadě také na cenu, za kterou všechny tyto služby dostanete.