Útulná, příjemná domácnost. Přesně to splňují vintage interiéry, které mohou tvořit i váš domov. Mluvíme o stylu, který se velmi často zaměňuje se stylem retro, jelikož do popředí přišly ve stejném století, ovšem v jiném desetiletí. Pokud vám nábytek s kapkou nostalgie a květinový motiv přirostli k srdci, pojďme si prozradit 7 tipů, jak si zařídit své bydlení právě ve stylu dávných časů.
Na barevnosti záleží
Naprostým základem je vybrat si ideální barvy, od tohoto kroku budete dál postupovat. Učaruje vám kombinace bílé a zemitých odstínů, nebo dáte přednost trochu výraznějšímu rázu? Obecně platí, že kombinovat více jak tři barvy se nevyplácí a že barevná škála ve vintage domácnosti má být spíše lehké intenzity. Ideální kombinace je bílá, mechová zelena a jemně modrá, ale vsadit můžete také na levandulovou nebo máslově žlutou.
Nebojte se ani tvrdších, na prvních pohled výraznějších barevných odstínů. Pokud byste pátrali, narazili byste na inspirativní fotografie, kde se přesně na takové tóny barev sázelo.
Starožitnosti hrají prim
Máte vybráno po stránce barev? Je načase se pustit do výběru nábytku. Nesázejte na moderní provedení a aktuální nabídku nejmenovaných řetězců s nábytkem, ve vašem vintage domově nesmí chybět starožitnosti! Jen ty dýchají nostalgií, což je efekt, kterého zkrátka chcete docílit.
Nemusíte nutně vykupovat celý bazar, ale stačí zamířit k sobě na půdu a oprášit staré kusy jídelních stolů nebo židlí. Stačí je obrousit, natřít a máte jedinečný vintage stylový kousek, který krásně vyplní jednotlivé místnosti domu.
V detailech se skrývá síla
To, co hraje velkou roli na konečném výsledku či dojmu z interiéru, jsou detaily. Vyplňte proto každý roh místnosti tím, co vás napadne. Mohou to být pokojové rostliny v pestrých keramických květináčích, ale mohou to být také pouhé polštářky povlečené do květinového motivu, jež budou vkusně vystaveny na pohovce v obývacím pokoji.
Při výběru bytových doplňků se nebojte kombinovat vintage styl s moderností. I když je styl vintage ovlivněn tradicemi, kombinování s novým se opravdu nebrání – tedy alespoň po stránce dekorací.
Všeho moc škodí
Pamatujte však na jednu věc – s ničím to příliš nepřehánějte. Pro vintage interiér je typický květinový motiv, který je opravdu výrazný, proto s ním šetřete. Všeho moc škodí a ani nostalgicky vypadající domácnost nemusí zároveň působit přeplácaně, nebo až kýčovitě.
Květiny všude, kam se podíváte
A když už jsme zmínili květinový motiv, malou chvíli u něj ještě zůstaňme. Mýlí se ten, kdo se domnívá, že rozkvetlé levandule nebo pomněnky patří jenom do domácností romantických duší. Své místo mají i ve vintage domovech. Nejen, že květiny vyplňují vázy na stolech, ale jsou jimi posety jednotlivá povlečení nebo povlaky na dekorativní polštáře.
Záclony, závěsy, deky nebo koberce – to všechno mohou být nositelé onoho lučního motivu, do kterého se jistě zamilujete na první pohled.
Přírodní materiály, kupředu!
Na co se dnes sází při zařizování interiéru jako takového? Na přírodní materiály! A i ve vintage domácnosti mají své místo. Kromě dřeva se nebojte zakomponovat do interiéru také sklo, které je sice náročnější na údržbu, zato vnese do domova trochu nevšednosti a pomyslného luxusu.
Sázka na přírodní materiály bude stát za příjemnou, útulnou a velmi uklidňující atmosférou, která se bude jednotlivými místnostmi domu nést. Když všechny kusy nábytku necháte v přirozeném odstínu, bude to vůbec nejlepší.
Kreativitě se meze nekladou
Bylo by mylné se domnívat, že vintage styl má předem stanovená pravidla, kterých se musíte opravdu striktně držet. Kdepak. I v tomto případě platí, že kreativitě a fantazii se meze nekladou. Nemusíte nutně dodržovat všechny tipy a rady, sázejte na vlastní představivost. Budete to především vy, kdo v daném příbytku bude trávit své volné chvíle i pracovní okamžiky. A příjemný dojem musí interiér vyvolat především ve vás.