Architektura se vyvíjí každým rokem a domy, které vznikají se přizpůsobují našemu životnímu stylu. Ovlivňují je naše zvyky, požadavky i představa o přepychu nebo útulnu. A až si je budou prohlížet další generace, třeba nám více porozumí. Jaké jsou tedy nyní trendy v moderní architektuře?
Malé, ale promyšlené do posledního detailu
Dnes už se nejlepší architektonická díla neměří na metry čtvereční. Lidé se vracejí k menším prostorům. Drobné domy a byty jsou ale často velmi unikátní, najdete v nich chytrá řešení i nové technologie. Nejde tady jen o rozpočet. K menším prostorům se vrací i ti, kdo žili téměř na zámku. Menší dům znamená méně starostí, vše je vám blíž a zároveň zůstává více místa pro venkovní prostor, kterého si ceníme čím dál více. Dalším faktorem je také to, že se lidé čím dál více stěhují do různých lukrativních čtvrtí, kde místa zkrátka nezbývá. Mladí lidé si začínají stavět tzv. tiny houses. Jsou to malinké domečky, kde ale mají místo na spaní, vaření i společenský prostor. Některé tiny houses je možné i převážet z místa na místo.
Chytré domy
Technologie se dostávají do všech odvětví našeho života a architektura není pozadu. Čím dál více se architekti zabývají tím, jak nainstalovat do domů a bytů elektronická zařízení, která nám usnadní život. Aktuální výzvou architektů je tyto technologie dělat více neviditelné. Začalo to například zvonkem s kamerou, hlasovým ovládáním televize a nyní přichází robotický nábytek, například chytrá postel Ori Cloud Bed. Ta spojuje trend malých prostor s technologií. Když z postele ráno vstanete, sama se uklidí, vyjede ke stropu a vytvoří součást dřevěného obložení stropu. Místo, kde byla v noci postel můžete využít jako obývák.
Udržitelné a odpovědné stavění
Architektura je čím dál více ohleduplná a šetrná k životnímu prostředí i naší společnosti. Do staveb se promítají trendy jako recyklace materiálů neb up-cycling. Nábytek se vyrábí ze starých šicích strojů nebo jízdních kol, staré dřevo se používá znovu a mizí plastové doplňky. Když už se nedaří použít recyklované materiály, trendem jsou lokální materiály. Ve finských lesích se staví ze dřeva, poblíž rovníku zase z bambusu.
O udržitelnost se stavaři snaží i když přijde na energetickou náročnost domu. Vznikají domy, které si dokáží samy vyrobit elektřinu například pomocí solárních panelů. Čím dál více se využívá obnovitelných energií.
Do zelena
Veřejný i privátní prostor obrůstá zelení. Vracíme se více k přírodě a přinášíme si ji do osobního i pracovního prostoru. Města kladou větší důraz na zeleň, firmy si nechávají postavit kanceláří s terasami plnými stromů. V obchodních domech stojí místo soch stromy a v bytech si lidé zřizují tzv. urban jungle, tedy zelené koutky, kde jim divoce rostou různé druhy pokojových rostlin.
Prostory na míru
Začíná se prolamovat zaběhlý systém místností. Po mnoho let jsou plány bytů velmi podobné nebo stejné. Architekti se teď více soustředí na potřeby každé rodiny a lámou rutiny. Navrhují řešení, které bude flexibilní a ohebné pro každého zájemce na míru. Každý může své místnosti využívat podle svého. Kdo řekl, že pracovna nemůže být zároveň pokojem pro hosty nebo posilovnou? Architektura se pouští předsudků a otevírá se potřebám těch, kteří tam nakonec budou bydlet.
Otevřený prostor s různými funkcemi
Ve společnosti se mažou rozdíly, v bytech se bourají zdi. Vnitřní prostory se stále více otevírají. Začalo to v kancelářích trendem openoffice, pokračuje to do bydlení. Mnoho lidí si nechává navrhnout propojený prostor, který je ale rozdělen na různé zóny. Je to například kuchyň propojená s jídelnou i relaxační zónou a společenským posezením. Vše je světlé, otevřené a společenské.
Blízký východ udává rytmus
Mnoho trendů přichází nyní ze zemí Blízkého východu. Tam roste architektonické odvětví nyní nejrychleji. Architekti z těchto zemí se stávají nejžádanějšími. Knihovna, která vyrostla v minulém roce v Kataru získala ocenění za nejinspirativnější budovu roku 2018. Blízký východ tedy inspiruje a žene zbytek architektonického světa kupředu.
Tip pro vás: Svůj první luxusní domov si můžete pořídit například s hypotékou od České spořitelny, nebo si ji nejdříve spočítejte pomocí hypoteční kalkulačky.