Close

S dotekem přírody: 7 nejzajímavějších staveb v zeleném duchu

7 nejzajímavějších staveb v zeleném duchu

Jsou zajímavé a vynikají neotřelou architekturou i respektem k přírodě. Není zelená jako zelená – a přesně o tom je 7 nejzajímavějších staveb, které snoubí design s ekologickým přístupem k životnímu prostředí.

ACROS FUKUOKA/ Japonsko

Málo zeleně ve Fukuoce? Právě tento městský diskomfort se stal inspirací pro zrod kancelářské budovy, která by však oplývala chybějící přírodou. Za pozoruhodnou stavbou stojí architekt Emilio Amasz, který se rozhodl nenarušit jedno z posledních zelených míst ve městě výstavbou komerční budovy. Výsledek? Zahradní terasy pokryté 35 tisíci rostlin a stromů, které umně skrývají síť kanceláří, obchodů a kulturních center. Díky zajímavému řešení je budova izolována a po celý rok v ní nedochází k velkým teplotním výkyvům.

Zdroj: wikipedia.org

HEMLOFT WHSTLER/ Kanada

Malé, ale útulné. Skromná stavba sice nezaujme velikostí, ale rozhodně si vás získá designem. Příbytek vznikl z recyklovaných materiálů – z rukou Joela Allena. Myšlenka na originální projekt tvůrce napadla při procházkách v lese. Jak se vám líbí moderní stromové obydlí?

KALIFORNSKÁ AKADEMIE VĚD SAN FRANCISKO/ USA

Přírodovědecké muzem s planetáriem, umělým deštným pralesem a vodním světem zaujme nejen milovníky přírody a bádání. Budova Kalifornské akademie věd vznikla po sloučení a úpravách hned dvanácti původních staveb. Díky promyšlené architektuře čerpá komplex energie pomocí solárních panelů. O osvětlení se tu nestará jen elektřina, ale především ohromující denní světlo. Střecha je pak pokryta zelení a sklem, které se střídají v zajímavém kontrastu.

Zdroj: wikipedia.org

SUSTAINABILITY TREEHOUSE GLEN JEAN/ USA

Bydlení na stromech má své kouzlo. A co když se spojí stavba domu na stromě s udržitelností? Pak vznikne něco velkolepého, jako je Sustainability treehouse projekt, který má vlastní filtrační systém na dešťovou vodu, solární panely a dokonce i větrné turbíny. Propracovanou geometrii rozlehlého stromového domu podtrhuje okolní přírodní scenérie.

Zdroj: flickr.com

VINAŘSTVÍ SHILDA KVARELI/ Gruzie

Vinařství, které jako by samotné leželo v srdci vinic? Přesně tak působí vinařství Shilda v Gruzii. Nejenže prostor vinařství nenarušuje krásu krajiny, navíc díky rozsáhle rekonstrukci snížilo náklady na energie o neuvěřitelných 60 % – proto se pozoruhodný sklípek stal turistickou atrakcí nejen kvůli lahodnému vínu.

BOSCO VERTICALE MILÁN/ Itálie

Slavný zelený mrakodrap zaujme na první pohled zelení, která pokrývá jeho fasádu. Vegetace není náhodná a rozhodně nemá jen estetickou funkci. Rostliny ve městě produkují žádanou vlhkost, filtrují ovzduší, udržují uvnitř budovy příjemné klima a především tlumí hluk zvenčí. Možná se jedná o podobu budoucích chytrých měst – vždyť zelená znamená život.

MUZEUM ZÍTŘKA RIO DE JANEIRO/ Brazílie

Muzeum přírody a vesmíru v brazilském Riu patří mezi architektonické skvosty architekta Santiaga Calatravy. Nejde o muzeum předmětů, jako spíš o muzeum myšlenek a ideí. Hlavním motivem se stala právě myšlenka na zítřek, který můžeme ovlivnit již dnes. Muzeum není jen ukázkou architektova nadání, ale i udržitelnosti v podobě ohledu na životní prostředí. Typickým detailem, který poukazuje na možnosti lidstva, je například systém recyklace vody z klimatizace.