Ty nejúžasnější stavební díla moderní doby. Snoubí inspiraci, odraz k umístění a neotřelý design spolu s umem architektury. Od zvlněných mrakodrapů po muzea – seznamte se s představivostí a vizemi, které do reality přenesli nejlepší architekti světa.
Mají estetické ambice, neskutečné nadání a cit pro architekturu. Tvoří moderní stavby, které pomáhají dotvářet veřejný prostor, aby mohly být obdivovány nejen z dálky, ale také zblízka. Budovy po celém světě, které vás donutí zatajit dech a s úctou sledovat proměnlivá panoramata dnešní doby.
Velkolepá Harpa – koncertní sál a konferenční centrum v Reykjavíku
Henning Larsn Architects a Batteríið Architects / 2011
Již při svém vzniku oživil projekt Harpa kdysi ospalý přístav islandského hlavního města. Kaleidoskopická fasáda, třpytivá jako vzácný drahokam, přitahuje nejen zraky místních – uchvátila a přilákala také návštěvníky a milovníky architektury.
Za krystalickou skořápkou pozoruhodného sousoší budov stojí umělec Olafur Eliasson, který tak dokonale navázal na agregát struktury jednotlivých geometrických objektů. Za pohled pak stojí Harpa nejen ve dne, ale také v noci, kdy dochází k aktivaci vnějších LED pásek, díky kterým se skvost Reykjavíku stává jeho krásným a přitažlivým majákem.
Elegantní a známá – silueta Burj Khalify v Dubaji
Skidmore, Owings & Merrill / 2010
Nejvyšší mrakodrap světa jednoznačně zaujme na první pohled – a to nejen úctyhodnou výškou 828 metrů se 163 podlažími. Za zmínku stojí rovněž atraktivita stavby, tyčící se nad nádhernou Dubají. V mrakodrapu se nachází kanceláře, rezidence, restaurace, hotel nebo populární vyhlídková plošina ve 124. poschodí. Svěží moderní skelet je oděný v luxusní róbě v podobě skla a ocelových sloupů, díky kterým se Burj Khalifa pyšně blyští pod náporem paprsků arabského slunce.
Pohádkové zahrady u zálivu v Singapuru
Wilkinson Eyre Architects, Grant Associates / 2012
V rozvíjející se singapurské čtvrti Marina Bay se nachází parabolické zimní zahrady ze skla a oceli, jež ukotvují botanickou zahradu v celé své kráse. Hned 18 budov z roku 2012 kopíruje odlišné podnebí. Na pohled připomínají stromy, které zdobí místní gigantický tropický park.
Netradiční vzhled byl z části inspirován klasickou pohádkou z dílny studia Ghibli – animovaným filmem Princezna Mononoke. V působivých zahradách nechybí ani lákavé atrakce pro návštěvníky – chodník v korunách stromů, zamlžený horský les nebo květinová louka.
Smíšený komplex v Pekingu
Steven Holl Architects / 2009
Propojený moderní hybrid se skládá z osmi spojených věží a představuje vizi rozvoje moderních měst. Namísto nežádoucí izolace, která je tak typická pro luxusní budovy nebo novodobé uzavřené komunity, architekti symbolizují pospolitost a otevřenost prostřednictvím širokých průchodů v rámci komplexu, aby uvedli chodce do řady veřejných prostor, kde nechybí zahrady, školy, restaurace nebo nákupní centra.
Londýnský mrakodrap The Shard
Renzo Piano Building Workshop / 2012
Nejvyšší mrakodrap v západní Evropě navrhli architekti z London Renzo Piano Building Workshop. Stavba s výškou 310 metrů dokonale proměnila panorama Londýna. Struktura budovy je inspirována kostelní věží. Zahrnuje osm fasád z prosklených stěn, které přirozeně odrážejí město a nebe. Jde o multifunkční architektonické dílo se 72 patry, zahrnujícími kanceláře, apartmány, restaurace i hotel.
Muzeum přírody a vědy v Perotu
Morphosis Architects / 2012
Budova s podpisem Thoma Mayna je dokonalým odrazem jeho umění prolomit formu. Nové muzeum přírody a vědy v Petrotu mělo za úkol zvýšit význam této instituce v Dallasu a obohatit rozvoj kultury města. Stavba byla navržena tak, aby osvěžila místo jako mladá mysl a vyvolávala tak zvědavost v každodenním životě návštěvníků. Muzeum, jemně zahalené do panelů z tvarovaného betonu, je tvořeno pětipodlažní nepřehlédnutelnou budovou ve tvaru krychle. Přes vnější část kostky se zobrazí dramatický eskalátor s proskleným sklem, který pozorovatele dopraví ke vchodu do nejvyššího patra s exponáty. Nakonec je veřejnost nepostradatelnou součástí muzea, protože muzeum je městem.
Parrish Art Museum na Long Island
Herzog & de Meuron / 2012
Nové muzeum švýcarské dvojice Herzog & de Meuron bylo dokončeno v roce 2012. Tvůrci se umění naladili návštěvami ateliérů místních velkých umělců – těch žijících i zesnulých. Studovali jejich potřeby i specifika prostor, značnou část své pozornosti pak věnovali také nuanci světla na Long Island. Výsledkem je grandiózní, přitom jednoduchá stavba, završená dvojitou sedlovou střechou z bílého vlnitého kovu, která jakoby náznakem připomínala tradici starých stodol. Budovu ve své minimalistické formě tvoří dva dlouhé objekty, jejichž jádro tvoří hned deset galerijních místností. Páteř interiéru tvoří působivé stropy z přírodního dřeva s bohatými světlíky.
Guangzhou Opera House
Zaha Hadid Architects / 2010
Okouzlující stavba Opery v Kantonu patří mezi nejpozoruhodnější díla novodobé architektury. Unikátní projekt z rukou Zahy Hadid je harmonickým spojením urbanismu, nejnovějších technologií a jedinečného přístupu k architektuře. Místo se skládá ze dvou dynamických struktur, které mají tekuté tvarosloví. Obě budovy jsou obloženy skleněnými a žulovými panely s ocelovými rámy – jejich složitost dodává stavbě futuristického ducha a téměř hmatatelnou nadčasovost.
Španělský mezník v podobě Metropol Parasol
J. Mayer H. Architects / 2011
Když v Seville došlo k objevení římských artefaktů na náměstí Plaza de la Encarnación, rozhodlo se vedení města uctít doteky historie. V místě archeologických nálezů vznikl urbanistický prostor jako středobod kulturního dění a života. Tento mezník v podobě Metropol Parasol připomíná přrozenou houbovitou strukturu. Dřevěný pavilon musel být impregnován speciálním polyuretanovým nátěrem, aby odolal vlivům počasí.
Absolutní svět
MAD Architects / 2012
Tentokrát architekti představili nový osvěžující pohled na známý typ budov – mrakodrapy. Stejně jako jiná předměstí v Severní Americe se Mississauga poblíž Toronta rychle vyvinula do nezávislé, urbanizované oblasti. Přesto panorama města postrádalo jedinečný charakter. V reakci na tuto skutečnost chtěli tvůrci přidat něco naturalistického, křehkého a lidského – na rozdíl od pozadí plného budov připomínajících nudné šedivé krabice.
Torzní tvar věží je podepřen překvapivě jednoduchým a levným konstrukčním řešením. Obě obytné věže jsou podporovány konstrukcí betonových nosných stěn. Proto mají rezidenční budovy jedinečnou organickou formu, připomínající elegantní tanečnice, střežící své město.