This Is Us je rodinný seriál, který od doby svého prvního odvysílání pravidelně sahá po ocenění Emmy (americké televizní ocenění) v kategorii pořadu v hlavním čase. Cenu si zatím neodnesl, ale s ohledem na úspěšné recenze a vysoká hodnocení věříme, že je to pouze otázka času.
Na streamovací službě NBC doběhla polovina poslední, čtvrté, řady, my se ale vydáme o sezónu zpět a seriál přiblížíme i těm, kteří o This Is Us nikdy předtím neslyšeli.
Úvod do světa THIS IS US
Hned na začátku bychom měli upozornit, že se nejedná o průkopnické dílo, jehož koncept ještě nikdy neviděl světlo světa. Námět This Is Us je poměrně standardní a zaměřuje se na osudy několika lidí shodou náhod narozených ve stejný čas.
Děj se v průběhu sledování rozděluje do několika časových linek, které sice na první pohled působí odděleně, ale v konečném výsledku na sebe velmi hezky navazují. Vy tak máte možnost poodhalit závoj motivace jednotlivých postav a najít smysl v jejich chování.
Třetí sezóna přidává novou dějovou linku
Poslední kompletně odvysílaná řada This Is Us skončila v dubnu 2019 a přinesla novou příběhovou linku odehrávající se ve Vietnamu. Ta sice vyloženě nijak nenarušuje koncept, ale zároveň nepřináší nic zajímavého a v závěrečném vyvrcholení se rozplyne do prázdna. Asi za nejzajímavější na celé třetí sezóně můžeme označit fakt, že se nesoustředí pouze na příběhy dvou generací rodiny Pearsonových, ale rovnou na tři, což může dát čtvrté sérii patřičně nový rozměr.
Postavy, které si zamilujete
To hlavní, na čem celý seriál staví, jsou postavy, které vám velmi rychle přirostou k srdci. Obsazení hlavních protagonistů je skvělé a je vidět, že si na něm tvůrci seriálu dali pořádně záležet. Velkou zásluhu na úspěchu mají samozřejmě scénáristé, kteří vytvořili dojemnou podívanou bez zbytečného patosu. Ano, byť se seriál This Is Us označuje za rodinné drama, nemusíte se obávat toho, že by byl přehnaně sentimentální nebo hysterický. Tvůrci proplouvají složitými osudy rodiny Pearsonových velmi opatrně a nikdy nenechají seriál sklouznout na úroveň telenovely.
Seriál baví i po technické stránce
Řemeslná stránka This Is Us je i v rámci třetí sezóny skvělá. Přístup kamery je zde opravdu ukázkový a hlavní nadání vidíme převážně v momentech intimních dialogových scén. Pochvalu si zaslouží i krásný hudební podkres, který atmosféru seriálu podtrhuje a dodává každé situaci na patřičné důležitosti.
Náš největší obdiv ale jednoznačně připadá tvůrci Danu Fogelmanovi, který má dějový koncept This Is Us řádně promyšlený a přesně ví, kam postupující děj směřovat. Autor seriálu navíc přiznal, že má poslední scénu seriálu natočenou, takže se snad nemusíme obávat zbytečného protahování, tolik oblíbeného u úspěšných seriálových značek.
THIS IS US shrnutí
This Is Us bez větších vytáček považujeme za velmi povedený počin odehrávající se v několika časových liniích, aniž by se mu základní děj rozběhl na všechny strany. Herci i samotná režie jdou ruku v ruce se skvěle sestaveným scénářem, který nenudí ani při sledování několika dílů za sebou.
Poslední odvysílaná sezóna už možná nenabídne tolik překvapení, ale i tak se jedná o skvělou podívanou s několika momenty, které se vám zaryjí pod kůži.
Pokud tedy máte chuť na rodinné drama, které pohladí na duši a občas trochu rozpláče, bude This Is Us tím pravým seriálem pro vás.