Na první pohled se taková karanténa může zdát jako dar z nebes. Nikam nemusíte a máte spoustu volného času, jenomže ve skutečnosti to až taková pohoda není, co říkáte? Přinášíme pár tipů na zkrácení dlouhé chvíle, které zaměstnají ruce i mozek.
Už skoro týden platí omezení pohybu venku kvůli pandemii nového typu Koronaviru a podle současného vývoje to vypadá, že ještě chvíli platit bude. Ti, kdo mohou pracovat z domova, mají jistou výhodu, část dne stráví prací, ale co s tím zbytkem?
1. Pusťte se do úklidu počítače
Začněte třeba u svého počítače. Jistě se v něm skrývá spousta neoznačených souborů, neroztříděných složek a zbytečností, které už opravdu nikdy nebudete potřebovat. Věřte nebo ne, ale úklid plochy vás dokáže na chvíli zabavit. Nezapomeňte si nakonec i defragmentovat disk, kromě dobrého pocitu se dostaví i bonus v podobě zrychlení počítače. (A to se může hodit!)
Promažte si svou e-mailovou schránku a potom se pusťte do třídění fotek v mobilu a na cloudu. Ani se nestihnete zvednout ze židle a bude půlnoc. Nad fotkami se určitě i pobavíte a zavzpomínáte.
2. Generální úklid bytu
Koronavirus nás zastihl v době jarního úklidu. Nemáte se tedy na co vymlouvat a ani kam utéct. Vezměte tedy hadr do ruky a pusťte se do toho. Utřete prach, vyluxujte, umyjte okna a podobně. Vytřiďte staré oblečení, které už nenosíte a z botníku vyndejte zimní boty.
Ukliďte si pracovní stůl, určitě se vám v zásuvkách nahromadily staré papíry a další zbytečnosti. Až skončíte doma, pusťte se třeba do sklepa, jistě i tam najdete spoustu věcí, které už nepotřebujete.
3. Zkoukněte filmy, na které se už dlouho chystáte
Váš bucket list filmů a seriálů je kilometry dlouhý? No tak teď máte jedinečnou šanci ho pořádně zkrátit! Pusťte si filmy, na které se už dlouho chystáte nebo si dejte seriálový maraton bez výčitek svědomí, že mrháte časem.
Kdybyste náhodou neměli nápad na žádný film, mrkněte do naší rubriky HUDBA & FILM, kde najdete řadu recenzí na aktuální filmy i seriály. Nebo také můžete zajít do kina on-line. Pražská artová kina (Světozor, Aero a Bio Oko), brněnské Univerzitní kino Scala a královehradecký Central společně spustila projekt Moje kino LIVE. Každý den od 20:00 tak můžete zajít do kina, předprodej vstupenek funguje vždy do 19:00, před filmem si užijete úvod a během filmu můžete chatovat s přáteli.
4. Hrajte hry na X-boxu, na počítači či na mobilu
Zákaz vycházení je psychicky dost náročný, proto se na vás nikdo nemůže zlobit, když budete sedět před obrazovkou a hrát svou oblíbenou hru. Nic vás neodreaguje víc než zmasakrování armády zombíků nebo dosažení nového rekordu. Kdyby vám chyběl lidský kontakt během hraní, pořád si můžete vybrat nějakou on-linovku.
Jak si zahrát s parťákem na PS4 a jaké hry jsou pro hru ve dvou aktuálně top, si můžete přečíst v našem nedávném článku Hrát s kámošem i v karanténě? S PS4 žádný problém!
5. Přečtěte si knížky, které vám přinesl Ježíšek
Čtení je další kratochvíle, kterou si můžete dopřát. Uvařte si dobrou kávu nebo čaj a pusťte se do knížek, které jste dostali k Vánocům od příbuzných. Kromě ukrácení dlouhé chvíle si vaše nervy na chvíli odpočinou od nepřetržitého proudu negativních zpráv, které se valí z televize i internetu.
6. Naučte se plést nebo šít
Pletení, šití, háčkování a vyšívání přichází v poslední době zase do módy. Na internetu koluje celá řada tutoriálů, z kterých se můžete tyto dovednosti naučit. Kdo ví, třeba se po návratu k normálnímu režimu budete moci blýsknout vlastnoručně háčkovanou kabelkou nebo síťovkou na nákup. Třeba v sobě dokonce objevíte skrytý talent a změníte obor.
7. Skládejte origami
S jehlou a nití si nerozumíte? Nevadí, ruce můžete zaměstnat i jinak. Vyzkoušejte skládání origami, to je zábava pro malé i velké. Jestli máte v rodině děti, parádně se zabavíte úplně všichni. Podle návodů na internetu můžete složit v podstatě cokoliv.
Kreativní duši uspokojíte i při vybarvování antistresových omalovánek. Ty jsou v současné době trochu na ústupu, ale třeba jste při úklidu stolu nějaké našli.
8. Začněte se učit cizí jazyk
Na mobilu dnes můžete využívat spoustu aplikací, přes které se můžete učit cizí jazyky, velmi oblíbené jsou Duolingo nebo Busu. Začněte se učit nebo oprašte své znalosti cizích jazyků, jistě se vám to pak bude hodit, až se vypravíte na dovolenou.
9. Cvičte
Pravidelné cvičení pomáhá zlepšovat fyzickou i psychickou kondici. Fitness trenéři i tanečníci vymýšlí workouty, které můžete provozovat doma. Do mobilu si můžete stáhnout aplikace, které vám s tréninkem také pomohou. Stačí si vybrat, cvičení, které vám nejvíce vyhovuje a pustit se do toho!
10. Zavolejte přátelům a rodině
Spojte se s rodinou a přáteli. Sice to nebude tak skvělý pokec jako v kavárně, na vínu či na pivu, ale určitě se pobavíte. Zavolejte si nebo skypujte. Domluvte se ve větší skupině a můžete si pravidelný pokec nad pivem dát i virtuálně.
11. Udělejte si doma wellness
Vana plná pěny, pleťová maska peeling a třeba i masáž nohou, i tak můžete trávit čas v karanténě. Prostě se trochu rozmazlujte, jednak si zkrátíte čas a jednak parádně zrelaxujete.
12. Naučte se vařit něco nového
Popadněte kuchařku nebo si na internetu najděte nějaký nový recept a pusťte se do vaření. Jíst se musí, a když máte čas na vaření, tak se neodbývejte polévkou z pytlíku. Vyzkoušet můžete i něco z cukrářského oboru.
13. Hrajte na hudební nástroj
Hudba léčí, tak se pusťte do hraní! Naučit se můžete i nějaké nové kousky, kterými se pak budete moci blýsknout před kamarády. Písničky můžete třeba nahrát a pověsit na profil na sociálních sítích, jistě uděláte kamarádům spoustu radosti. V podstatě si můžete vytvořit takový malý pořad s písničkami na přání. S novými hudebními nástroji raději nezačínejte, sousedé jsou také doma a nemuseli by vaši snahu moc ocenit.
14. Zapojte se do dobrovolnické činnosti
Pusťte se do pomáhání svému okolí. Ať už se pustíte do oficiálního programu nebo do toho půjdete na vlastní pěst. Cestou na nákup se zeptejte starších sousedů, jestli něco nepotřebují nebo jim vyvenčete psa.
15. Plánujte, co budete dělat po karanténě
Nic vás nezabaví lépe, než plánování toho, co budete dělat, až tohle „domácí vězení skončí“. Kupte si lístky do divadla, naplánujte si dovolenou (když už jste se začali učit ty jazyky). Domluvte se s kamarády na Skypu, kdy vyrazíte společně ven a připijete si osobně.
Pokuste se to brát pozitivně, konečně máte čas na tu spoustu věcí, které běžně odkládáte s dovětkem, že na to nemáte čas. Toho máte teď víc než dost, tak se ho pokuste využít nějak smysluplně.