Close

Jak nahradit fitko venkovním sportem

Venku se nám začíná pomalu probouzet jaro a teploty začínají dosahovat i k 15ti stupňům, je tedy ideální čas začít sportovat venku. Cvičení venku má úžasný vliv na prokrvení těla, okysličení mozku, relaxaci a odbourání stresu, kterého teď máme všichni určitě nadbytek.  Dnes vám představíme 6 tipů jak přesunou sport z domácího prostředí ven a pořádně si to užít.

1.   Běh

Když se řekne sport venku, určitě každého napadne běh. Gaučové povaleče tento typ sportu může odradit, ale neházejte hned flintu do žita. Je to jedna ze základních outdoorových aktivit, kterou zvládne opravdu každý a není na ní potřeba mnoho vybavení. Běh je také, hned po chůzi, nejpřirozenější pohyb, který můžete vykonávat. Stačí dobré boty a můžete jít pokořit své vysněné cíle. Pokud začnete běhat pravidelně, vyrovnáte svůj krevní tlak, snížíte riziko srdečních onemocnění, cukrovky, ale především snížíte množství tuků v celém těle.

Určitě se z počátku vyvarujte vytrvalostnímu běhu. Pro začátek můžete vyzkoušet intervalové běhání. Intervalovým běháním si zvýšíte kondici a uvidíte, že po nějakém čase budete mít daleko vyšší kapacitu plic.

Pro začátek vyzkoušejte indiánský běh, který napomáhal v minulosti indiánům překonat dlouhé vzdálenosti. Tento typ běhu můžete znát i pod pojmem wogging (skládá se ze slova walk a jogging). Začít můžete jednoduše se střídáním běhu a chůze.

  • 1 minuta běh
  • 1 minuta chůze

Interval si můžete kdykoliv prodloužit či zkrátit. Ze začátku stačí 6 intervalových kol, které vám vyjdou na 12 minut.

2.   Bruslení na kolečkových bruslích

Tento sport se automaticky kombinuje se zábavou. Naučit se jezdit na bruslích zabere jen pár dní, u někoho možná jen pár hodin. Pokud se stydíte chodit běhat, kvůli vašim pohybům nebo kvůli přebytečným špíčkům a bojíte se, že se vám bude klepat celé tělo, tak určitě vyzkoušejte kolečkové brusle. Bruslení je aktivita, při které se budete cítit volně a nemusíte mít strach, že u toho vypadáte zvláštně. Navíc kolečkové brusle zvyšují vaší výdrž a vytrvalost a jako bonus vám zpevní tělo a naučí vás rovnováze.

Jak vybrat ty správné brusle pro začátečníka?

Při výběru kolečkových bruslí rozlišujeme fitness, speed, street, trekové a dětské inline brusle. Pro začátek doporučujeme určitě pořídit fitness brusle, jsou totiž určeny pro rekreační a sportovní bruslení na cyklostezkách. Nebo můžete vyzkoušet i trekové brusle, ty mají dvě řady koleček vedle sebe a určitě je znáte z Amerických filmů. Pozorně vybírejte i velikost bruslí. V případě velikosti EU zvolte o půl až celé číslo větší, než je velikost vaší nohy, aby vás brusle při jízdě netlačily. Nezapomínejte ani na výběr koleček, měkčí kolečka jsou pomalejší, tudíž jsou vhodnější pro začátečníky. Naopak tvrdší kolečka jsou rychlejší, jsou tedy vhodnější pro pokročilé. Pokud to s bruslením myslíte opravdu vážně, dobře vyberte i rámy bruslí, plastové rámy dobře pohlcují vibrace, kovové zase dokáží lépe držet stopu.

3.   Nordic walking

Není pro vás zrovna bruslení to pravé ořechové? Vyzkoušejte Nordic walking. Možná si myslíte, že trekové hole používají pouze starší lidé. Ale to je velký omyl. Trekingové hole slouží především ke vzpřímení osoby a odlehčení vrchní části těla, tak aby dolní končetiny nesly pouze svojí váhu. Nordic walking je vhodný hlavně pro sportovce, kteří chtějí začít zlehka. Samozřejmě se můžete vydat i na delší procházku, záleží jen na vaší fyzičce a stanoveném cíli. Tento pohyb zajistí řádné okysličení mozku a odbourá stres.

Jak vybrat trekingové hole?

Vybírat můžete z pevných nebo teleskopických holí. Pevné hole jsou správnou volbou pro pravidelný Nordic walking. Délku mají přesně přizpůsobenou výšce postavy, jsou obvykle lehčí a vysoce odolné proti poškození, čímž zajistí delší životnost. Za to teleskopické trekingové hole mají nastavitelnou délku, jsou odpružené a díky tomu tlumí vibrace.

4.   Cyklistika

Pamatujete na své dětství, jak vás učil jezdit na kole jeden z rodičů? Proč tedy neoprášit starý dobrý sport? Pokud chcete začít s jízdou na kole, doporučujeme si kolo řádně vybrat. Dnes už výrobci vyrábí kola podle funkčnosti (silniční kolo, krosové kolo nebo horské kolo). Pokud si zrovna netroufáte kolo rovnou koupit, vyzkoušejte zajít do nejbližší půjčovny. Vše si nejprve vyzkoušíte a pokud zjistíte, že cyklistika je váš šálek kávy, můžete si s chutí kolo koupit. Musíte však jízdní kolo brát jako investici na dlouhé období, protože ceny opravdu kvalitních kol se nepohybují zrovna nízko. Proto dobře zvažte, zda chcete kolo spíše do terénu a odpružené, nebo budete jezdit jen po silnicích, kde vám bude stačit městské či silniční kolo. Jízda na kole posiluje svaly, pomáhá se zvýšením energie a dostává kila dolů.

5.   Tenis

Pokud máte poblíž vašeho bydliště tenisové kurty a máte parťáka, rezervujte si čas na kurtu a vyzkoušejte tenis. Tenis je aktivita, u které zapojíte celé tělo, navíc vás naučí disciplíně a kontrolovatelnosti. Pokud nemáte na tenis vybavení a chcete ho prozatím vyzkoušet, určitě se bude dát raketa a tenisové míčky zapůjčit u příslušného personálu, přímo na kurtu. Pokud vás tenis zaujme, domluvte si hodiny s trenérem, který vám poradí, jak se vyvarovat nejčastějším chybám a pomůže vám zvýšit kondici.

Při tenisu spálíte pře 560 kalorií za hodinu, ale samozřejmě záleží na stylu hry. Pokud vyberete kvalitní raketu, můžete své spalování navýšit až na 600 kalorií. Pokud vlastníte kvalitní raketu, zatěžujete tu část těla, ve které raketu držíte, a tělo na této straně lépe spaluje.

6.   Skákání přes švihadlo

Pokud zrovna nemáte možnost jít si zaběhat, jít na procházku s trekingovými holemi nebo nemáte v blízkosti žádné kurty, nevadí, pořiďte si švihadlo. Zajděte si ven na volné prostranství a zaskákejte si přes švihadlo. Tato aktivita vám pomůže zapojit všechny svaly v těle, navíc pomáhá zvýšit průtok krve, napíná svaly a zvyšuje kapacitu plic.

Není švihadlo jako švihadlo

Můžete vybírat z řady švihadel jako klasické, crossfit (umožňuje cvičení s velkou rychlostí), zátěžové (zátěž je rozložena do celého švihadla), chytré (umožňuje zaznamenávat skoky a měřit spálené kalorie či tep). Chytré švihadlo navíc lze propojit se smartphonem a sledovat své výkony a zlepšení.

Při této metodě cvičení navíc ušetříte mnoho času, 10 minut skákání přes švihadlo denně, má stejné účinky jako:

  • 30 minut běhání
  • 2 tenisové zápasy
  • 660 metrů plavání
  • 30 minut házené