V předchozím díle jsme se věnovali prvním čtyřem novým divům světa. Dneska si posvítíme na zbylé tři. Co jste o nich nevěděli, co je na nich úžasného a čím vás naprosto dostanou?
Petra
Petra je skalní město v Jordánsku, v srdci Šarských hor. Vytesali ho do pískovce a původně sloužilo jako pohřebiště. V dobách největšího rozkvětu ho obývalo okolo 30 000 lidí! Ačkoli město leží na pomyslné křižovatce tří údolí, vede do něj pouze jedna cesta – cesta z města Vádí Musa.
Město se skrývá
Po velkém zemětřesení všichni obyvatelé město opustili, a tak zůstalo prázdné. Místní beduíni jej skryli před okolním světem. Jak? Stačilo mlčet. Petra je totiž obklopená skalami vysokými tři sta metrů.
Zajímavé budovy
- Divadlo
Původní divadlo mělo 45 řad a vešlo se do něj 3 000 osob. Nové divadlo přestavěné Římany poskytlo dost prostoru pro 8 500 lidí.
- Sík
Sík je soutěska vedoucí do města. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a široká pouhých 5 metrů. Některé části soutěsky jsou tak úzké, že se rozpaženýma rukama dotknete obou stran!
Co jste o Petře netušili
- Architektura města se skládá z řeckého, egyptského i římského slohu.
- První, kdo město objevil, byl švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který se převlékl za Araba, aby mohl nerušeně procestovat územím.
- 7. července 2007 se Petra stala novým divem světa.
Koloseum
Římské koloseum zvané také Flaviovský amfiteátr je největší koloseum v celé římské říši. Najdeme ho v centru italského Říma. Původní amfiteátr hravě pojmul 50 000 návštěvníků a sloužil výhradně k zábavě. Mezi tehdejší zábavu patřily popravy, gladiátorské zápasy, rekonstrukce bitev, dramata nebo zápasy s divokými zvířaty.
Koloseum v roli kamenolomu
Od raného středověku se funkce Kolosea měnila. Sloužilo jako sněmovní budova, kamenolom, pevnost, ale také jako křesťanská svatyně. Působením četných zemětřesení a nenasytných zlodějů se však z Kolosea stávala spíše zřícenina.
Co jste o Římském koloseu netušili
- Koloseum najdete vyražené na italských pěti centech.
- Původní aréna se rozkládala na ploše o rozloze necelých 4 km²!
- Vstup do Kolosea je pro obyvatele EU mladší 18 let nebo starší 65 let zdarma.
- Koloseum se pyšní rozmanitou flórou, která čítá okolo 200 unikátních druhů rostlin.
Tádž Mahal
Tádž Mahal je památeční pomník v Indii. Najdeme ho ve státě Uttarpradéš. Nechal ho vybudovat Šáhdžahán po smrti své ženy, která předčasně zemřela. Ačkoli šlo o čistě osobní záležitost, Tádž Mahal se svou majestátností stal symbolem Indie pro velké množství lidí. Pomník je 73 metrů vysoký a je výjimečný tím, že mění barvy.
Jak se mění barvy?
Barva pomníku se mění podle denní doby. Setkáte se jak se zářivě bílou, tak se zlatou až narůžovělou barvou. Nejen díky tomu Tádž Mahal ročně navštíví až 8 milionů lidí!
Co se stalo s manželkou Šáhdžahána?
Ačkoli měl Šáhdžahán celý harém, svou ženu Ardžumand Banu Baygam, přezdívanou „Perla paláce“, si oblíbil nejvíce. Sedávala po jeho boku při úředních záležitostech, doprovázela ho na válečné výpravy a zasahovala do státních záležitostí.
Během svého krátkého života přivedla na svět celkem 14 dětí – 8 synů a 6 dcer. Při porodu posledního dítěte zemřela ve věku 36 let. Šáhdžahán vyhlásil státní smutek, který trval celé 2 roky! Během smutku nikdo nesměl poslouchat hudbu, slavit, zdobit se nebo se vonět parfémy. Na počest své ženy nechal vystavět Tádž Mahal.
Co jste o Tádž Mahal možná netušili
- Tádž Mahal stavěli celých 22 let.
- Na stavbě se podílelo 20 000 lidí a 1 000 slonů.
- Tádž Mahal zabírá plochu okolo 17,5 hektarů.
- Měnící se barvy jsou každým dnem méně a méně znatelné kvůli znečištěnému vzduchu. Tádž Mahal se v současnosti barví spíše do žluta.