Když si představíte filmovou scénu o extrémně nadaném chlapci, bude to nejspíše zadumaný brýlatý mladík s dlouhýma nohama i rukama, který sedí celé dny v šeru svého pokoje obklopen knihami. Přesně tato scéna byla realitou dětství Billa Gatese, jednoho z nejbohatších mužů světa, který dal tvar tomu, jak dnes používáme počítače, a nakonec své celoživotní snažení proměnil do největší soukromé charitativní nadace na světě. Dnes si jej představte spíše jako muže v obleku nebo dobře sladěném svetru, který je všude na čas a na obličeji má neustále drobný náznak úsměvu.
Supervýkonný mozek
Obklopení knihami Billovi zůstalo do dnes. Rodina z jeho života odešla a nová se narodila, Microsot s ním vyrostl a Bill jej poté v roce 2008 opustil, nahradil jej následně charitativní prací, ale knihy zůstávají stále. Ať Bill Gates cestuje kamkoli, vždy s sebou veze tašku plnou knih a je neobyčejně rychlý čtenář. Dokáže přečíst 150 stran za hodinu. Stále i ve svých 65leteh lační po informacích a o jednom tématu nikdy nečte pouze jednu knihu. Občas odjíždí na tzv. týdny pro přemýšlení. Tráví je sám s knihami v době u jezera.
Jeho neobyčejné nadání se projevilo už v dětství. První se ale projevil jeho široký úsměv. Jako malé dítě jej přezdívali Happy Boy neboli šťastný chlapec. Čím byl starší tím bylo pro jeho matku těžší s ním vyjít. Bill žil často ve vlastním světě. S maminkou měl nakonec ale velmi dobrý vztah a když zakládal Microsoft, maminka se mu stala velkou oporou. Bohužel jej opustila kvůli rakovině prsu brzy po Billově svatbě.
V 8. třídě napsal Bill Gates test z matematiky a jeho výsledek byl nejlepší v celém státě. Ale nebyl pouze nejlepší ze všech osmáků, ale ze všech žáků i vyšších tříd. V té době už chodil na soukromou školu pro nadané děti Lakeside School, kde se také učil programovat. Do vyšší třídy v té době chodil i Paul Allen, který se stal jeho partnerem pro založení firmy, která nebude nikdy zapomenuta, Microsoft.
Za vším stálo klučičí kamarádství
Ještě předtím, než začalo velké a důležité partnerství s Paulem Allenem, Bill Gates měl jiného nejlepšího přítele. Jeho jméno bylo Kent. Patřil také k velmi nadaným dětem. Pracovali společně na projektech ohledně počítačů a byli neustále spolu. Plánovali si společně úspěšnou budoucnost. Kent se ale jednou rozhodl přidat ke svým koníčkům i trochu fyzické aktivity a zapsal se na horolezecký kurz. Při jednom z výlezů ale špatně spadl a zemřel. Bill Gates tak přišel o první velké přátelství tragicky a velmi brzo.
Bill poté zůstal na některé své aktivity sám. Jednou z nich byl problém se školními rozvrhy. Snažil se vytvořit systém, který by dokázal rozvrhnout hodiny pro stovky studentů. V té době poprvé začali pracovat s Paulem společně. Vytvořili společně počítačový program, který tvořit školní rozvrhy a ušetřili tím hodiny práce a chyb. To odstartovalo jejich další projekty. Tvořili poté programy pro další školy a později i pokročilejší systémy pro různé firmy.
Dámy a pánové, přivítejte Microsoft
Se studiem pokračoval Bill na Harvardu. A už během jeho druhého ročníku se zrodil Microsoft. Paul a Bill si všimli, že se objevil na trhu osobní počítač Altair. Nechtěli nechat někoho jiného, aby začal revoluci osobních počítačů bez jejich přispění. Tak se pustili do psaní softwaru pro tento přístroj. To se jim podařilo a poprvé tak rozběhli komerční software na osobním počítači. To byl počátek Microsotu.
Bill poté opustil Harvard a začal se věnovat firmě naplno. Velký průlom přišel, když naprogramovali software MS-DOS pro IBM. Poté už se rozběhla kariéra velmi úspěšné firmy, která od děrovacích štítků rostla s dobou až k dnešním počítačům. Silné partnerství Billa Gatese a Paula Allana se během let rozpadlo. Paul odešel z Microsoftu v roce 1982 po neshodách a zdravotních komplikacích.
Bill Gates se dlouhé roky držel na prvním místě nejbohatších lidí světa. Nyní je druhým nejmajetnějších člověkem světa. Předběhl ho Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a na paty mu šlape jeho velmi dobrý přítel Warren Buffet, který je také velmi štědrým dárcem pro Gatesovu nadaci.
Přišel čas vracet
Před 11 lety už toho bylo pro Billa v Microsoftu dost. Uznal, že je čas z něj odejít. Opustil firmu, přenechal ji v jiných řídících rukách Stevena Ballmera a míso důchodu se dal na novou misi. Nyní chtěl jmění, které vydělal na počítačích vrátit světu. Se svou manželkou Melindou založili charitativní nadaci. Do nadace věnoval 35,8 bilionů dolarů právě z Microsoftu. Začal se pak věnovat pomoci hlavně v rozvojovém světě.
Jednou si přečetl v novinách článek o tom, že v Africe stále velké procento dětí zemře na zažívací potíže. Začal se tomuto problému více věnovat a se svou nadací rozjeli výzkum a výrobu sanitárního systémů, který by pomohl eliminovat množství bakterií z prostředí. Chtělo to několik let, ale dnes stojí na mnoha místech rozvojového světa čisté toalety, které fungují bez elektřiny nebo venkovního přísunu vody, a dokonce dokáží produkovat pitnou vodu.
Projekty jako byl tento jsou nyní denním chlebem Billa i jeho manželky Melindy. Melinda se v jeho životě objevila, když jí bylo 22. Nastoupila tehdy do Microsoftu jako programátorka. Byla to jedna z mála žen, která zde pracovala a byla velmi mladá. Velmi nadaná programátorka se brzy stala Billovou partnerkou a vychovali spolu 3 děti.