Příroda je něco, co v dnešní době vyhledává snad každý z nás. V době, kdy u nás nejvíce řádil Covid, jsme byli odkázáni poznávat místní krásy přírody a spousta z nás si k ní znovu našla cestu. Najednou vidíme, že kolem sebe máme spoustu krásných míst, které jsme před několika lety neviděli, ať už se jedná o louku za domem nebo kouzelný český les.
Byli jsme zaslepeni vyschlou krajinou Egypta, mořem v Chorvatsku nebo písčitými plážemi Dubaje. Postupně opět zjišťujeme, že nemusíme jezdit tisíce kilometrů daleko, abychom si užili hezkou dovolenou, ale naopak, můžeme čerpat z našich lesů a hájů. Pokud vás příroda opravdu nadchla a rádi se učíte i dovednostem, díky kterým v přírodě přežijete s opravdu minimem věcí, povíme vám něco o bushcraftu. Už jste o něm slyšeli? Pojďme si tedy ukázat, jak být i v přírodě za opravdové machry.
Co je Bushcraft?
Slovo bushcraft se volně překládá jako umění přežít v přírodě. I když tento způsob pobývání v přírodě se těší aktuálně velké oblibě, není žádnou novinkou. Bushcraftu se věnovali již naši předci. Do schopností a dovedností správného vyznavače bushcraftu patří například umět rozdělat oheň, najít si v přírodě potravu, vodu, postavit přístřešek nebo umět opracovat dřevo tak, že z něj vytvoříte třeba vidličku.
Proč je bushcraft tak populární?
Většina z nás se honí za prací, jsou na nás kladeny vysoké nároky, nebo zkrátka řešíme osobní problémy a máme už dost města, ve kterém žijeme. Do přírody se jdeme prostě odreagovat a načerpat energii. Základem bushcraftu je přežít venku s minimem nových technologií a využít přírodní zdroje na maximum. Měli byste se chovat udržitelně a nezanechat po sobě žádný nepořádek. Bushcraft je přístupný všem bez rozdílu věku či pohlaví.
Stavba přístřešku
Pokud jste v divočině v nouzové situaci, je zapotřebí postavit si přístřešek, který vás ochrání před nepříznivým počasím. Nejčastější a nejsnadnější přístřešek, který můžete postavit je ten ve tvaru A. Potřebujete k tomu pouze 5 větví, nějaký materiál, který můžete použít jako provázek a listí či mech, díky kterému uděláte střechu. Větve svážete do tvaru A, položíte na ně mech a spát se vám bude určitě královsky. Nebude to sice jako doma, ale to dobrodružství stojí určitě za to.
Existuje pár pravidel, které musí každý zálesák dodržet, aby si přístřešek postavil opravdu kvalitně, a hlavně na správném místě. Nikdy nestavte přístřešek na kopci, kde můžete být vystaveni silnému větru. Naopak dole v údolí můžete lehce podchladnout, protože teploty zde obvykle dosahují minima. A poslední tip pro vás, nestavte si přístřešek pod osamělým stromem, při bouři může přitahovat blesky a takové stanování se může stát opravdu bojem o přežití.
Sbírání a příprava jídla
Po stavbě přístřešku je příprava jídla asi nejdůležitější dovedností. V kurzech o přežití se naučíte, jaké plodiny sbírat, a naopak, kterým se vyhnout, protože mohou být jedovaté. Pokud jste opravdu v ohrožení života, je dobré umět i lovit zvěř nebo chytat ryby holýma rukama.
Abyste se do sytosti najedli, potřebujete kořist tepelně upravit. Jenže v přírodě jen tak nenajdete troubu, pánvičku, příbory nebo mikrovlnku. Jak tedy vaši kořist připravit k snědku?
Nejsnadnější způsob ohřevu jídla je pečení na rožni. Další způsob je například pečení v jílu. Připravují se tak převážně ryby, které zabalíte do silné vrstvy listí a svážete provazem. Následně takto zabalenou rybu obalíte silnou vrstvou bláta či hlíny a vložíte do horkých uhlíků. Vznikne vám tak přírodní pec, v které se ryba krásně upeče.
Rozdělávání ohně
Oheň je velký pomocník nejen tehdy, když potřebujete přežít v divočině. Udržuje nás v teple, usuší nás i naše vlhké oblečení, můžeme si na něm připravit jídlo a může také zastrašit zvěř. Někdy prostě u sebe nemáte zapalovač a je potřeba oheň rozdělat bez pomoci zápalek. Existuje spoustu technik a způsobů, jak takový oheň rozdělat-buď pomocí lupy, kapesní svítilny, křesadla a ocílky nebo pomocí dřevěného luku. Říkáte si, že je to zbytečná práce, když máme v dnešní době zapalovač? To je možná pravda, ale ten pocit, kdy si ohříváte ruce u ohně, který jste svépomocí rozdělali, je k nezaplacení.
Zajištění pitné vody
Pokud najdete v terénu vodu formou studánky, jezera, říčky nebo potoka, pamatujte na to, že je potřeba ji filtrovat a vyčistit. Lehce se může kontaminovat například zvířaty nebo chemickým znečištěním. Pokud je voda stojatá, jsou v ní bublinky a pěna a rostou v ní orobince a sítiny, voda je zkažená. Existují filtry, které jsou skladné a malé, ale v přírodě jsou velkými pomocníky.
Navigace v terénu
V dnešní době jsme zvyklí používat Google a Mapy. Ale v divočině nic takového nenajdeme. Je proto potřeba zvládat dovednost orientace v terénu podle přírody. Tato schopnost zahrnuje navigaci podle oblohy, hvězd, navigaci podle hodinek nebo dokonce podle stínu, kdy si můžete vytvořit jednoduché sluneční hodiny pomocí paličky. A znáte orientaci podle mechu? Údajně je nepřesná, ale určitě jsme se ji všichni učili již ve škole. Mech má rád tmavší a chladnější stranu stromu, takže tam kde roste, by měl být sever. Naopak holá strana stromu značí jih.
Práce se dřevem
Pro zkušenější představuje práce se dřevem koníček, se kterým si krátí volnou chvíli v přírodě. Pokud jste šikovní, z kousku dřeva, kůry, listů nebo kamene si můžete vyrobit jakýkoli nástroj nebo nádobí.
Chcete vědět, jak si vyrobit dřevěnou misku? Sežeňte si kus dřeva a jeho střed vypalte žhavými uhlíky. Potom odkrojte ohořelé a spálené dřevo a postupně prohlubujte díru až vám vznikne miska. Určitě nebude tak krásná, jakou byste si koupili v obchodě, ale v přírodě pro nasbírání borůvek vám bude jistě stačit.
Nezapomeňte na dobré oblečení
Než se vypravíte za dobrodružstvím do lesa, nezapomeňte se pořádně obléct. Správně oblečení může totiž zachránit kde jakou situaci. Když zvolíte správné tričko z BIO bavlny, máte skoro vyhráno.
Jak můžete využít bavlněné tričko v přírodě?
- Věděli jste, že bavlna dobře saje vodu? Můžete si díky tričku nachytat ranní rosu a pořádně se napít.
- Čisté tričko můžete využít jako cedník na těstoviny.
- Bavlněným tričkem můžete přefiltrovat vodu a zbavit ji tak bláta a jiných nečistot. Pak stačí už jen převařit.
- Když svážete rukávy vznikne nádoba na sběr lesních plodů.
- Výrazným tričkem označte kolíky od přístřešku, předejdete tak nočnímu zranění.
- V nouzovém případě můžete s tričkem opravit utrhnuté ucho od batohu.
Kurzy o přežití v ČR
Pokud vás taky láká vyrazit do přírody, ale ještě byste uvítali dozor někoho zkušeného, kdo je v přírodě jako ryba ve vodě, určitě se vyplatí přihlásit se na některý z kurzů o přežití, které se pořádají i u nás v České republice. Tak přírodě zdar!