Close

Hledáte nový koníček – zkuste běhání!

Jak začít s během?

Říká se, že běháním se z těla vyplavují endorfiny. Možná si vzpomenete na českou komedii Ženy v běhu, kdy jedna z hereček razantně prohlásila: „To teda fakt necejtim!“ Jste na tom stejně? Třeba dneska zjistíte, že běhání vám není až tak cizí, jak se na první pohled může zdát!

Co nám běh dává?

Během se uvolňuje jak mysl, tak tělo. Běh protahuje celou kostru a rozproudí krev. Běháte-li správně, zapojujete také většinu těla, takže se obejdete bez dalšího cvičení – nemáte-li v plánu stát se druhým Arnoldem. Navíc z těla vyplavíte velké množství škodlivin, za což vám tělo bude vděčné.

Já se na běh nehodím!

Nebojte, do této kategorie patří spousta lidí. Ačkoli vás běh fascinuje a rádi byste si jako by nic zaběhli pár kilometrů místními dolinami, máte smůlu. Vaše kondice na to nestačí. Přesto to neznamená, že byste se běhu měli vyhýbat nebo ho zcela ignorovat. I občasné výklusy mohou zlepšit den a fyzickou kondici. Důležité je nepřehnat to! Vyzkoušejte se třeba jít lehce proběhnout na ovál. Je to příjemné zpestření dne.

Jak si při běhu neublížit a vydržet déle?

  • Nezaklánějte se. Hůře se vám bude dýchat a pro běh je to nepřirozené.
  • Nedupejte a vyhněte se dopadům na paty. Ničíte si tak kolena a běžíte mnohem pomaleji, než byste mohli.
  • Pohybujte pažemi v souladu s nohama.
  • Dýchejte nosem a snažte se dech udržet v normálu. Zrychlené funění i náhlé hluboké oddechování vám spíše uškodí.
  • Zkoušejte různé způsoby. Neexistuje žádný návod, jak by se mělo běhat. Každý jsme jiný, máme jiné tělo, jinou rovnováhu. Běhejte tak, jak je vám to příjemné.

Jak je to s vybavením?

Sportovci a nadšenci vám pravděpodobně vychválí své dokonalé funkční prádlo. Ale i tady platí: Ciťte se pohodlně. Nenuťte se do vychytávek, které vám zkrátka nejsou příjemné.

Obuv pro běh jako součást povinné výbavy

Není bota jako bota. To je nám myslím všem jasné. Pro běh v náročném terénu totiž opravdu potřebujete kvalitní boty. Běžecká obuv… Vidíte to v kdejakém letáku. Ale jak je to ve skutečnosti? Podíváme se na tři případy a druhy toho, co (ne)obout na své nohy, když se chystáte běhat.

1) Rádoby běžecké boty – nebrat

Znám plno lidí, kteří si koupili ony skvělé běžecké boty z letáčku a hle, ono se v nich vlastně vůbec běhat nedá. Podrážky jsou nekvalitní, okamžitě se začnou loupat, vložka uvnitř boty je nesnesitelně tvrdá, bota je špatně šitá a nutí vás dopadat na paty… Takovým botám se vyhněte. Než abyste něco udělali pro své zdraví, spíše si uškodíte.

2) Kvalitní běžecké boty – vzhůru do terénu

Kvalitní běžecké boty mají svá specifika. Zaměřte se na ně. Boty jsou lehoučké, mají měkký vnitřek a na noze dobře sedí. Podrážka je kvalitní a ustojí i horší terén, do kterého vyběhnete. Další zásadní podmínkou je správný střih obuvi. Bota vás nepřevažuje dozadu, ale jste spíše v předklonu, na špičkách. Tak, aby kotníky při běhu mohly přirozeně pružit. Když se vám bude špatně odrážet od povrchu, daleko nedoběhnete.

3) Běháme bosi

Byla by obrovská škoda nezmínit běh na boso. Existuje velmi rozšířená skupina běžců, kterým to tak vyhovuje. Běžci se cítí komfortněji, běhají rychleji a nohy nejsou nijak stísněné. Na druhou stranu dodáváme, že je zde vyšší riziko poranění a značné omezení ve volbě terénu. Pokud však patříte do skupiny lidí, kterým běžecké boty zkrátka nevyhovují, zkuste to bez nich. Je to velmi příjemné.

Věděli jste, že…

  • běhání snižuje krevní tlak?
  • nejstaršímu maratonci bylo 101 let?
  • běhání máme všichni geneticky vrozené?
  • po celém světě se pohybuje zhruba miliarda běžců?
  • běhání zpomaluje stárnutí mozku?