Silvestrovské oslavy jsou častým zdrojem ranních pekelných bolestí hlavy, houpajícího se žaludku nebo tolik známého kolotoče. Výjimkou nebývá ani návštěva toalety. Tak to zkrátka vypadá, když to předchozí večer přeženeme. Máme pro vás pár tipů, jak si s kocovinou poradit a jaké fígle použít.
Zapomeňme na ranní pivko a ibalgin
Častou radou, kterou se bohužel velké množství lidí řídí, je právě požití ranního pivka, které nás dostane na nohy. Pokud to nepomáhá, následuje ibalgin na uzdravení. Nejlépe však uděláme, když se oběma variantám obloukem vyhneme. Proč?
Ctěme zdraví svých jater!
Protože játra dostala pořádně zabrat předchozí večer, dnes si zaslouží speciální péči. Navíc mají plno práce s tím, aby z našeho těla odbourala všechny škodliviny a alkohol. Pozřením ibalginu nebo dalšího alkoholu proces uzdravování rozhodně neurychlíme. Ba naopak.
Vsaďme na bylinky
První zaručenou radou jsou bylinky. Ačkoli někteří pánové je nemohou vystát, věřte, že je to skutečně to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Nejspolehlivějším vyprošťovákem je heřmánkový čaj nebo máta. Obě bylinky mají antiseptické účinky a navíc zklidňují a očišťují organismus. Heřmánek nám navíc pomůže i s bolestí hlavy.
Vývary a česnečky
Máme-li v dosahu obětavou duši, která se o nás postará, trvejme na masovém vývaru nebo kvalitní česnečce se značným množstvím česneku. Česnek si totiž hravě poradí jak se žaludeční nevolností, tak uvolní bolavou hlavu. Vývar funguje obdobně.
Čínská polévka
Ačkoli čínská polévka neobsahuje žádné zázračné látky a už vůbec nemá žádné živiny, je velmi rychlý řešitel ranního pohupování žaludku. Zasytí a zbaví nás toho nepříjemného pocitu.
Spánek jako lék
Pokud nám je opravdu mizerně, je na místě celodenní spánek a kvalitní odpočinek. Nežeňme se do další akce a nechme tělo odpočinout. Ačkoli už je naše hlava možná v pořádku a máme čistou mysl, nepřehánějme to. Silné alkoholové opojení je pro naše tělo vždy opravdový oříšek, který s přibývajícími léty zvládá čím dál tím obtížněji.
Nezapomeňme na tekutiny!
Základem je doplnění tekutin. Alkohol dehydratuje, a tak náhrada je na místě. Ideálně v podobě holé vody nebo právě bylinkového čaje. Nejvíce tekutin postrádáme v případě, že jsme se topili pouze v pivech. To pak tělo ztrácí doslova litry tekutin!
Zkusme colový nápoj
Ačkoli colové nápoje nejsou právě vhodnou náhradou tekutin, mohou pomoci s žaludeční nevolností. Pomocí cukru dodají tělu potřebnou energii a žaludek se zároveň zklidní.
Šumivé tablety s vitamíny
Máme doma balení šumivého vitaminu C? Výborně! Hned si jeden rozpusťme ve sklenici. Všeobecně se však nedoporučuje doplňovat jakékoliv tekutiny na lačný žaludek. Nejprve si dopřejme něco k jídlu.
Dejme si vše, co hrdlo ráčí – ale s mírou!
Je možné, že naše tělo bude mít opravdový hlad. Tu by si dalo chleba, tamhle guláš. Pokud se na to opravdu cítíme a víme, že nám to pomůže, nebraňme se tomu. S chutí si dejme vše, na co má naše tělo chuť. Ale příliš nemíchejme! Nacpat se hned ráno cukrovím a na to šoupnout onu česnečku, to není ta správná cesta.
Co jste o kocovině možná netušili?
- Slovo původem znamená výtržnost
- Alkohol rychleji proplouvá hladovým tělem, ale dříve nastupuje stav opilosti
- Alkohol se drží v tucích. Konzumace s mastným jídlem zpomaluje proces opilosti, ale ta pak trvá o něco déle
- Sladké a šumivé alkoholické nápoje způsobí mnohem dřívější opilost než nápoje jiných chutí
- Káva na kocovinu není dobrá, protože podporuje dehydrataci a odvádí tekutiny z těla ven