Plout si jen tak po řece a nic moc neřešit… Takovou pohodičku si můžete dopřát klidně i kousek od centra Prahy. O paddleboardech a všem kolem nich jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou ze Ski Surf Sportu.
Vím o tobě, že jsi instruktorka kiteboardingu, jezdíš na wakeboardu a děláš i hromadu zimních sportů, ale tentokrát si budeme povídat o paddleboardech. A začneme hezky od začátku. Kdy se tu paddleboardy objevily? Jak dlouho už je tu registruješ?
Jako v Čechách, myslíš? Tak posledních 5–6 let jsou k vidění víc. Já osobně jsem poprvé viděla paddleboardy před 11 lety v Řecku, kde je používali, když nefoukalo. U nás jsou asi tak od roku 2014.
Za tu dobu prožil paddleboarding docela velký boom, kdy myslíš, že se rozšířil nejvíc?
Asi loni, je to tím, že paddleboardy začaly prodávat i všechny velké obchody, jako je Hornbach, Lidl a další. Lidé si mohli koupit prkna za 6 000 Kč. Kvalita je sice trochu horší, ale ve většině případů to není problém, protože si je většinou lidé pořídili na chatu pro děti a používají je jako madračku. Na to to úplně stačí, ale na ježdění bych si takový nekoupila.
Potřebuje člověk, který má o paddleboarding zájem něco speciálního vědět nebo umět?
Vlastně ne. Z mojí zkušenosti, ať už z půjčovny nebo z výletů, které pořádáme, vidím, že je úplně jedno, kdo přijde. Mladí, staří, hubení, tlustí, klidně i těhotné ženy. Díky tomu, že máme možnost půjčit lidem širokou škálu prken v různých velikostech, tak se za chviličku postaví úplně všichni.
Nebo se někdo třeba rozhodne, že si nechce stoupat, že se jenom chce svézt z bodu A do bodu B. Lidé se někdy bojí a když se chtějí postavit, rozklepou se jim nohy, ale za 10 minut jsou v pohodě. Je jasné, že z takového člověka asi nebude závodník, ale na zmzku si dojede úplně v klidu.
A co tedy čeká člověka, který vidí paddleboardy někde na vodě a řekne si: „to chci zkusit“?
V první řadě potřebuje najít nějakou půjčovnu, kde si paddleboard půjčí. To bych fakt doporučila, nejdříve si někde vybavení půjčit, než si ho kupovat, protože stejně tak jako u lyží nebo u kol, je už teď strašně moc druhů.
Ideálně dorazí v nějakém sportovním oblečení nebo v plavkách, protože se může cestou vykoupat. To je na tom moc fajn, že na prvotní vyzkoušení člověk potřebuje akorát 200 Kč na půjčovnu, tričko, kraťasy a může vyrazit.
To zní fakt jako pohodička
Vlastně i je. To si myslím, že je i důvod, proč se začíná tenhle sport rozšiřovat a proč je tak oblíbený. Protože na to můžeš vzít celou rodinu. Když to přeženu, tak můžeš vzít i babičku i svoje děti.
Rekreační využití paddleboardů je tedy hodně rozšířené, ale co to sportovní?
To se také rozšiřuje. Vznikla už dokonce i federace pádlování, od letoška funguje v TJ Kotva v Braníku. Tam mají základnu a pořádají tréninky. Dokonce se v polovině května uskutečnil první český pohár, kde byla účast přes 50 lidí, což je super. Sice v součtu ze všech kategorií, ale musíme vzít v úvahu, že to bylo v nouzovém stavu, probíhala karanténa… Na to je to podle mě krásné číslo. Tím, že se o to hodně starají a píší hodně článků, tak nám komunita hodně roste.
Myslíš, že se ta komunita ještě rozšíří?
Rozhodně, má to velký potenciál, Ono je to i tom, že Češi chtějí teď být hodně aktivní. Tak před 4 lety jsme byli hodně takoví pivní Pepíci, všichni chodili nejraději do hospody, ale teď je trendem, že lidi chtějí na to pivo jet – na kole, na paddleboardu a asi se to ještě změní.
Současná situace tomu asi nahrává
Ta tomu nahrává hodně. Spousta lidí se bude bát letos cestovat ven a hledá možnosti, jak trávit čas.
Češi jsou velcí vodáci, dá se jet na paddleboardu voda?
Dá, jediné co tě musí zajímat je stav vody. Paddleboard má tři flosničky, a je potřeba aby bylo aspoň 25 cm vody, aby se neodřely o kameny. Dá se jet jakákoliv řeka bez omezení. Pravidelně jezdíme třeba Vltavu celým Krumlovem, sjíždíme i jezy ve stoje. Ale přibývá tady vybavení, je potřeba mít vestu a helmu. To je opravdu nutné, protože se padá do mělké vody.
Co vlastně na paddleboardu jsi? Plavidlo, nebo co jsi?
Dobrá otázka. Asi bezmotorové plavidlo. Když jsi na řece je potřeba respektovat říční plán. Na mostech jsou značky, které říkají, kudy se smí plout. Na velké vodní ploše nesmíš bránit průplavu motorovým plavidlům.
Co ještě se dá na paddleboardu dělat?
Disciplín je spousta. Jezdí se rovná, stojatá voda, to znamená, že se jezdí na rybníku, jezeře nebo na přehradě. Pak se jezdí řeka, například Vltava, ta sice moc neteče, ale jede se podél břehu, kde jsou restaurace, zahrádky, je to jako když se jede na kole nebo na bruslích po cyklostezce. Divoká řeka, která už hodně teče, se dá jet také, ale na tu už se používají speciální prkna. Je to hodně zábavné, ale je potřeba počítat s tím, že se člověk hodně koupe a padá.
V zahraničí se začaly jezdit i vlny na moři. Proti surfařům to má tu výhodu, že se pádluje ve stoje a ne vleže. Takže se dá chytit víc vln a svézt se.
Dají se dělat i teambuildingy. Na paddleboardu se dá zabavit klidně 30 lidí na celý den. Dělají se závody k bójkám, souboje nebo jízda na megaboardu, to je prkno pro osm lidí. Je toho fakt hodně.
Pak je tu cvičení na paddleboardu, ať už jóga nebo workoutové cvičení.
Cvičení na paddleboardu je možná překvapivá disciplína…
Hodně lidí přijde na cvičení a na paddleboardu ještě nikdy nestálo. Když to shrnu, tak třeba polovina lidí, která přijde na cvičení, tak na tom nikdy nestála. To většinou překvapí mě. Já bych si asi šla nejdřív někam vyzkoušet, co to dělá, ale lidé jsou asi odvážní. Nicméně nebývá to problém. Kdybych si udělala statistiku, tak nejvíc lidí spadne během ježdění, a to při vystupování, když si myslí, že to umí. Při cvičení lidé nepadají. Čím to je, nevím.
Je cvičení těžké?
Já se vždycky snažím udělat dvě varianty cviků, aby si mohli všichni vybrat. Je to trochu komplikované, protože zatím nechodí tolik lidí, aby se daly hodiny rozdělit na začátečníky a pokročilé. Když totiž budou oba dělat stejný cvik, tak se třeba stane, že ten pokročilý se nudí, zatímco začátečník je z toho úplně mimo. Ale lekci si dokáží určitě užít všichni. Nejsme na závodech, takže všechny upozorňuji, aby si odpočinuli, když jim něco nejde nebo je něco bolí.
Myslím, že to zvládne i nesportovec a začátečník, ale musí počítat s tím, že neudělá všechny pozice a všechna opakování.
Co účinnost takového cvičení?
Ta je jiná než u běžného cvičení. Tohle silové cvičení jsem vytvořila asi před 3 lety. Už existovala jóga, ale ta podle mě není pro každého. Ne všechny baví, a tak jsem chtěla vytvořit něco i pro nejogíny, aby mohli chodit cvičit všichni i chlapi. Dala jsem dohromady něco z pilates a posilování s vlastní vahou. Na hodinách se hodně dřepuje, dělají se planky, výdrže, zkrátka všechno, co zapojuje celé tělo.
Během prvního roku jsem byla hodně překvapená, že se lidi vraceli s tím, že nejsou namožení jako z posilovny, ale uvolňují se jim záda a cítí jiné svaly, než jsem předpokládala. Cviky byly původně zaměřené na velké svaly jako stehna nebo bicepsy. Jenomže oni říkali, že je bolí takové ty malé šikmé svaly, o kterých dřív ani nevěděli. První rok mi trvalo uzpůsobit si cvičení a upravit ho. Teď je cílené na zpevnění středu těla, nohou a rukou. Kouzlo toho cvičení je v tom, že když se mění pozice nebo se jen čeká, tak se vlastně posiluje. Celých 60 minut v kuse je zatnutý střed těla a pořád se balancuje. Na střed těla to funguje úplně skvěle, přijde mi, že to spojí tělo s nohama a se zbytkem těla.
Cvičí se ještě jinde?
Moje workouty už se taky někde objevily, myslím, že na dvou místech, ale jinak je hodně jógy.
Jak paddleboard funguje? Často lidi překvapí, že je nafukovací.
Všechny nejsou nafukovací, existují i pevné, ale nafukovací jsou hodně vidět v půjčovnách a na výletech, protože jsou skladnější. Navíc, když se někde bouchne pevné prkno, tak se udělá okamžitě díra, oproti tomu nafukovací prkna se vyrábí z materiálu na rafty a trvá dlouho, než se prodře.
Ale je to velká neznámá i pro lidi, kteří jezdí, dost často si myslí, že je uvnitř duté. Ale to by nefungovalo, v podstatě by to byl balón. Uvnitř jsou dvě desky, které jsou spojené a drží tvar. Častým omylem je i to, že prkno nafouknete jenom trochu, ale to nestačí. Všechna nafukovací prkna mají předepsané své tlaky, na které se musí nafouknout. Super ale je, že když se skončí, zatočí se do ruličky a je z něj velká krosna, která váží 8 kilo.
To je fakt, občas jsou vidět i v metru. Jak dlouho trvá, než se nafoukne?
To záleží na kondici daného člověka, ale myslím, že do 10 minut je to nafouknuté. Hitem jsou teď autopumpy.
Je víc druhů paddleboardů? Jsou mezi nimi nějaké cenové rozdíly?
Na internetu najdeš prkna od 5 000 Kč až po 50 000 Kč. Slušné prkno se však sežene i kolem 10 000 Kč. Je spousta značek, ale nedokážu říct, tahle je nejlepší a tu si kupte. Je důležité si říct, na co ho chci, kolik lidí na něm bude jezdit, kolik člověk váží, podle toho je potřeba vybrat tvar a zatížení.
Na to se musí dát pozor, výrobci často uvádějí maximální nosnost do 120, jenomže to je váha, kterou prkno unese, než se úplně ponoří. Když si na takové prkno stoupne 90kg muž, tak už je těsně na hranici ponoru, takže je hodně vratké. Proto jsou levnější prkna vhodná pro děti a osoby do 60 kg. Naše prkna mají maximální nosnost 200 kg a doporučenou váhu jezdce do 130 kg. Je tedy potřeba vybírat podle maximálního zatížení jezdcem.
Ty jsi mluvila o cvičení, hodně se s paddleboardem spojuje jóga, je na to potřeba speciální prkno?
Na trhu je spousta prken určených pro cvičení, ale já si myslím, že je to zbytečné. Protože prkno, které je určené jenom pro cvičení má špatné užití pro další ježdění. Je široké a vůbec nejede, je nachystané na to, že bude stát na místě na vodě a bude se na něm cvičit. Já sama je nerada používám, radši si vyberu prkno, které je na ježdění ale je velké a má velký výtlak.
Kam by tedy měl jít člověk, který si chce koupit paddleboard?
Ideálně do půjčovny, k někomu, kdo jezdí a ví o tom něco víc. Například my máme v půjčovně různá prkna a každému jsme schopni nabídnout tak 3 až 4 typy na vyzkoušení. A z těch se dá vybírat podle tvaru i nosnosti. Jo a my celou dobu mluvíme o prkně, ale zapomněly jsme na pádlo.
To je fakt, na to bych zapomněla, takže co pádlo?
Lidi si často myslí, že se to prodává v setu. Pumpa, pádlo, batoh, prkno. Ale tak to není, ke sportovním prknům se nedává. Pádlo má různé velikosti listu i materiálů. Může být vyrobené na míru přímo pro daného jezdce, může být dvoudílné, nebo třídílné, které se dá pohodlně složit. U levnějších setů se stává, že se pádlo snadno zlomí. Proto je lepší vybrat si pádlo podle sebe.
Bytelnější pádlo, které se nezlomí a nepotopí, se dá pořídit do 1500 Kč. Je to druhá důležitá věc, bez které se prostě neobejdete. I když budete mít dobrý paddleboard, tak se vám se špatným pádlem nepojede dobře.
Mám pádlo, mám paddleboard a co dál?
Postoj, ten je důležitý. Každé prkno má madlo uprostřed, celý postoj vychází odsud. Nejdříve si člověk klekne uprostřed s madlem mezi koleny, ale v tomhle postoji není dobré zůstávat dlouho, protože dřevění nohy. Pak si postupně stoupáte nahoru a pomalu se zvedáte, důležité je pořád dýchat a pádlovat. Jakmile se dostanete nahoru tak je potřeba dívat se před sebe, podsadit pánev a pokrčit kolena. Pak už si každý najde svou pohodlnou pozici.
To zní dost bezpečně.
A ono i je. Jak se říká, nahoru nepoletíš a dole tě najdou. Plavat většina lidí umí.
To je asi ten základ, umět plavat.
Jo, to je. V podstatě se nemůže nic stát. Jedině, že člověk špatně spadne a bouchne se o prkno, ale na rovné vodě se spíš musí počítat s tím, že se člověk vykoupe. Takže telefony z kapes.