První sociální síť je tu s námi již od roku 1995! Ani zdaleka je jako první neobjevil Mark Zückerberg nebo Jack Dorsey. Kdo byli ti praví průkopníci a jaké další sítě byly trendy? Seznamte se s historií sociálních sítí.
QZone
Čínská sociální síť založená v roce 1995 stále funguje. Na začátku umožňovala sdílení, mikroblogování a psaní on-line deníčku. Qzone mívala jednu z nejaktivnějších komunit na světě, ta se ale vlivem dalších sociálních sítí zmenšuje. V současnosti má stále velké množství funkcí a přizpůsobení, ale ty jsou dostupné pouze za poplatek.
Profesní sociální síť založená v roce 2002 pomáhá navazovat důležité profesní kontakty. Nejen, že je zdrojem spousty užitečných informací, ale dává možnost nabídnout životopis on-line a otevřít si tak dveře do spousty firem.
Friendster
Friendster vznikl v roce 2003. Původně sloužil pro kontakt mezi přáteli, ale to se v roce 2015 změnilo. Od té doby doména sloužila sociálním hrám. V současnosti je obsah webu nedostupný.
MySpace
Komunitní sociální síť umožňovala navazování přátelství a sdílení obrázků či videí. Vznikla v roce 2003. V posledních letech poskytovala prostor umělcům pro ukládání jejich děl. V roce 2018 však došlo k hromadnému smazání starých dat a mnoho uživatelů ze sítě odešlo.
V roce 2004 se objevil Facebook, který na dobro změnil celé dějiny sociálních sítí. Během tří let se dostal na špici pomyslné pyramidy sociálních sítí a sbíral uživatele jednoho za druhým. Svůj post si drží přes deset let.
Mikroblogovací sociální síť vznikla v roce 2006. Ačkoli nikdy nedosáhla oproti jiným sítím převratných úspěchů, stále si svou pozici drží. Twitter dává prostor k diskuzím, navazování spojení a sdílení svých myšlenek či názorů.
VKontakte.com
Ruská verze nám známého Facebooku vznikla v roce 2006. Na první pohled je inspirace Markem Zückebergem jasná. Stránky mají velmi podobný design i barvy a nabízejí takřka totožné služby jako Facebook.
Tumblr
V roce 2007 přichází mikroblogovací služba Tumblr. V srpnu 2019 firmu odkoupila společnost Automattic, která vytvořila platformu WordPress.
Sociální síť pro tvorbu kolekcí fotografií a obrázků vznikla v roce 2009. Uživatelé si prohlížejí obrázky a kolekce ostatních uživatelů a mohou si je vložit i na svou nástěnku.
V současnosti jedna z nejoblíbenějších sociálních sítí vznikla v roce 2010. Záhy si získala řadu příznivců. Umožňuje nejen sdílení Stories a fotografií, ale také chatování s přáteli. Instagram vlastní společnost Facebook.
Snapchat
Sociální síť pro sdílení fotografií vznikla v roce 2011. Umožňuje posílat fotografie a sdílet je s přáteli v přítomném čase. Fotografie po určitém čase mizí.
TikTok
Čínská mobilní aplikace slouží ke sdílení krátkých videí o délce několika vteřin. Síť vznikla v září roku 2016. Měsíčně ji využívá více než půl miliardy uživatelů.
Zaniklé sociální sítě
Google+
Google svou sociální síť spustil v roce 2011. Protože si nezískala takovou oblibu, jak se očekávalo, 2. 4. 2019 definitivně skončila. Svá data si uživatelé v dostatečném předstihu mohli stáhnout a zálohovat.
Bebo
Sociální síť odstartovala v lednu roku 2005. Název znamená „Blog Early, Blog Often“. Stejnojmenná společnost měla potíže s udržením se na trhu, proto často měnila své zaměření. V roce 2013 došlo k hromadnému mazání dat a profilů z důvodu ukončení činnosti. Už o rok později se objevila znovu, tentokrát v podobě aplikace, ale i ta v roce 2016 skončila. Od dubna 2018 Bebo nabízí streamovací službu Twitch.
Orkut
Orkut vznikl v roce 2004. Původně patřil společnosti Google, ale ta jeho provoz v roce 2014 ukončila proto, aby mohla dále rozvíjet sociální síť Google+.
Další známé sociální sítě
- Hi5
- ask.fm
- Sina Weibo