Close

Co vás dělí od dovolené na jachtě?

Párty na jachtě

Horké sluníčko se vám vpíjí do kůže, mořské vlny vás pohupují na přídi nablýskané lodi, kolem jen šumění vln a ticho. A pak zase vítr ve vlasech a silný motor pod vámi. Přesně takhle vypadají chvilky na jachtě. Pobyt u moře si díky ní můžete užít bez tlačenice o lehátka.

Udělejte si radost vlastním plavidlem

Když vás začnou lákat vlny a luxus, máte dvě možnosti, jak se dostat na palubu jachty. Můžete si koupit svou vlastní, nebo si jachtu pronajmout. Vlastní jachta je tam pro vás celý rok, můžete ji využívat podle svého a máte tam své soukromí. Je to samozřejmě mnohem větší investice a zodpovědnost. Pokud vás ale jachting chytne, časem jistě na koupi vlastního stroje dojde. Když trávíte na jachtě více času, určitě se koupě vyplatí za pár let více než opakované pronájmy.

Ceny za jachty se různí hlavně podle velikosti lodi. Ty nejmenší seženete už za ceny okolo 500 tisíc korun. Poté se ceny šplhají na 5–10 milionů korun. Ty nejluxusnější jachty stojí i 40 milionů korun. Inzeráty s prodejem jachty najdete na různých webových stránkách. Můžete si tam kromě fotek prohlédnout podrobné informace o jachtě i ve kterém moři a které zemi ji právě teď najdete.

Jak na pronájem lodi?

Když si chcete jachtu pronajmout, bude to pravděpodobně nižší investice a po určité době jachtu odevzdáte a nemusíte řešit zazimování ani další starosti. Pronájem jachet nabízí hned několik společností a můžete si je pronajmout v různých zemích. Takovou službu můžete najít i pod názvem charterové jachty.

Cena pronájmu se mění podle doby pronájmu, velikosti jachty i místa. Pro představu, pokud si pronajmete motorovou jachtu v Chorvatsku na týden pro 4–6 lidí, cena bude průměrně kolem 120 tisíc korun. Malou loď seženete na stejnou dobu i za 30 tisíc, větší naopak za půl milionu.

Když si budete jachtu pronajímat, počítejte s tím, že se před půjčením skládá vratná kauce, která bývá dost vysoká. Může se šplhat ke stovkám i tisícům eur. Také berte s rezervou kapacitu jachty. Udávané číslo bývá počet lidí v případě, že je jachta opravu naplněná a někdo spí například i v kokpitu. Pohodlnější je to vždy pro méně lidí, než je plná kapacita. Proto se raději dopředu ptejte na počet kajut a jejich umístění.

Bez kapitánské zkoušky to nepůjde

Jachtu nemůže řídit jen tak někdo. Pokud se s ní vydáváte na moře sami, ať už s vlastní nebo pronajatou, potřebujete kapitánské zkoušky. Bez povolení byste mohli řídit loď s maximální hmotností 1000 kg, do výkonu 4kW a s plochou plachet menší než 12 m2. Získat toto oprávnění můžete různými způsoby.

Pro motorovou jachtu na moři potřebujete oprávnění C. S tím můžete řídit loď do 16 metrů délky. Do tohoto limitu se valná většina jachet vejde. Když budete tyto zkoušky podstupovat, čeká vás jeden víkend školení na teorii, poté jednodenní zkouška, a nakonec týdenní praxe na lodi. Po této době si odnesete potvrzení, že si můžete užívat moře po dobu 5 let. Abyste po 5 letech mohli licenci prodloužit, musíte doložit, že jste za tu dobu najezdili po vodě 500 námořních mil. Za kapitánské oprávnění zaplatíte asi 20 tisíc korun.

Existuje ještě jedna možnost, jak si udělat kapitánskou zkoušku rychleji. Je to tzv. chorvatské oprávnění. Spočívá to v tom, že odjedete do Chorvatska a licenci tam získáte za 3 dny. Můžete pak ale jezdit na moři pouze tam, do jiné země takové oprávnění neplatí. Máte také o něco přísnější omezení na to, jak daleko se můžete vzdalovat od břehů. Takový průkaz má neomezenou platnost. Za takovou licenci zaplatíte 10 tisíc korun.

Kde zakotvit?

Právě Chorvatsko je nejoblíbenější destinací pro dovolenou na jachtě. Klidné moře a velké množství ostrůvků je pro jachting ideální. Počet lodí tu tedy stále roste. Pokud byste chtěli svou jachtu mít trvale právě u Chorvatského pobřeží budete jistě hledat místo ke kotvení. S kotvením je to jako s parkováním. Stále na více místech je zpoplatněné. V Chorvatsku najdete pořád stovky míst, kde je možné kotvit zdarma, ale postupně roste počet kotvišť, kde vyžadují poplatek.