Economist Intelligence Unit (EIU) je britská analytická společnost, která každoročně sestavuje žebříček nejdražších a nejlevnějších míst pro život. Mezi hlavní porovnávací mezníky patří nejen výdaje na bydlení, ale i obyčejné položky jako chleba, veřejná doprava nebo ceny pohonných hmot.
Nejdražší města nabízejí šálek kávy v přepočtu za 200Kč
Letos si nálepku „TOP nejdražší“ vysloužily hned 4 evropská města. Nejúspěšnějším místem se stala Paříž, která si již několik let za sebou drží pevnou stříbrnou pozici. K ní se následně přidala Ženeva (5. místo), Curych (4. místo) a Kodaň (8. místo). O zbylé příčky se podělila Osaka (6. místo), Soul (7. místo), Hongkong (3. místo), Singapur (1. místo), Tel Aviv (10. místo) a New York (9. místo).
Číslo 1: Singapur
Singapur se dostal poprvé mezi nejdražší místa v roce 2014 a od té doby se mezi TOP trojkou drží neustále. Podle řady výzkumů tvoří Singapur zároveň i nejlepší místo pro život přistěhovalců a honosí se nejvyšším počtem milionářů v Asii.
Singapur si pravděpodobně vizitku nejdražšího místa na světě drží pro své extrémně vysoké ceny bytů. Ty se nebojí vyšplhat na částku přes 230 000 Kč/měsíc (pakliže nechcete spát v pokoji s dalšími lidmi, šváby a chodit na společnou toaletu). Další vysokou položkou je cena jídla. Průměrné polední menu se v Singapuru pohybuje kolem 500 – 1 500 Kč, pivo zde koupíte za něco málo přes 150 Kč a kuřáci dostanou krabičku cigaret v průměru za 300 Kč.
Naopak památky, zábavní centra nebo taneční střediska jsou zde poměrně levnou záležitostí. Mnohé vstupy jsou zdarma nebo za symbolický poplatek 200 Kč.
Číslo 2: Paříž
Paříž se mezi nejdražší města světa řadí již od roku 2003. Mohou za to hlavně vysoké výdaje za domácnost, osobní péči (kosmetika, kadeřník aj.) a zábavu. Naopak cena dopravy, alkoholu nebo cigaret je takřka srovnatelná s ostatními evropskými městy.
Lidé v Paříži platí v průměru o 30 % více za potraviny, než je tomu u nás a obyčejný oběd v restauraci je vyjde kolem 500 – 1 200 Kč. Rozdílné jsou i ceny dopravy – například v Paříži zaplatíte za veřejnou dopravu přes 1 800 Kč, v Miláně necelých 900 Kč a v Praze 550 Kč.
Číslo 3: Hongkong
Hongkong patří mezi nejhustěji obydlená místa a letos si k tomu přidal i pozici třetího nejdražšího města ve světě. Za tento výsledek mohou především extrémně vysoké ceny bytů (120 m2 vyjde v přepočtu asi na 400 000 korun) a veřejné služby. Poměrně levné je zde naopak jídlo v restauracích, které se na některých místech přibližuje i českým standardům.
Mimo jiné si v Hongkongu můžete dopřát šálek dobré kávy za 200 Kč nebo litr mléka za necelou stovku.
Jak dopadla Praha?
Praha se do deseti nejdražších měst nedostala, ale neskončila ani mezi posledními. V letošním roce si vysloužila úctyhodné 82. místo. Některé jedince toto umístění pravděpodobně moc nenadchne, ale na to, že se ještě v roce 2017 pohybovala v žebříčku na 95. pozici je letošní výsledek více než skvělý.
Nejlevnější místa světa
Výsledky EIU dále poukazují na to, že mimo nejdražší města světa jsou náklady na život relativně stabilní a jejich rozdíly minimální. Největším kontrastujícím kontinentem je Asie, která kromě vysoce nákladných míst nabízí i protipól v podobě nejlevnějších destinací. Tam například patří Dillí nebo pákistánské Karáčí. Další nenáročné lokality najdete v Caracasu, Damašku nebo Taškentu.
Například pronájem apartmánu na měsíc stojí v Damašku 6 500 Kč, což je ve srovnání s Paříží, kde můžete za stejně dlouhý pobyt zaplatit přes 200 000 Kč, minimální částka.