Neobvyklé bydlení – to je, oč tu běží. A není dům jako dům – což potvrzují také někteří z talentovaných architektů nebo nadšených majitelů renovovaných budov, kteří vytvořili unikátní koncepce staveb. Místa, která na sebe rozhodně přitahují pozornost. Místa, která patří mezi 10 nejneobvyklejších domů na světě.
Je libo (ne)soukromí?
Tokio/ Sou Fujimoto Architects
Říkáte, že nemáte co skrývat? Pak možná právě vás zaujme průhledný dům v japonském Tokiu. Projekt “Dům NA“ byl inspirován našimi předky, kteří obývali stromy. Bílá konstrukce z ocelového rámu sice na pohled nemá se stromem nic společného, avšak na ideu odkazuje především pojetí vnitřních prostor, které namísto hermetické izolace nabízí jedinečné spojení a možnost bezprostřední komunikace napříč interiérem. Strom pak připomíná nápadné větvení jednotlivých místnosti, které na sebe plynule navazují.
Bez skateboardu ani ránu
Malibu/ Pierre Andre Senizergues
Sen mnoha generací skateboardistů – tohle je Skateboard House v Malibu, součást soukromé rezidence. Dům, který byl speciálně navržený zakladatelem Etnies tak, aby bylo možné využít ho pro skateboarding – a to na všech površích, uvnitř i venku, aniž by koncepce ohrozila vytvoření zázemí pro běžný život. A jak je to právě s povrchy? Všechny jsou brusitelné a obnovitelné, což platí dokonce i pro nábytek. Dům je rozdělen na tři samostatné prostory – společenskou zónu s kuchyní a jídelnou, intimní prostor, který zahrnuje ložnici a koupelnu, a skateboardovou cvičební plochou. Inspirací se samozřejmě staly klasické skateboardové rampy.
Štíhlý domov
Varšava/ Jakub Szczęsny
Jak vypadá nejužší dům na světě? Posuďte sami. Keret House se nachází v historické šásti Varšavy a v nejužší části měří neuvěřitelných 92 centimetrů! Experimentální architektura asi nikdy nebude nudná, avšak často překvapí tím, jak dokáže být nečekaně komfortní. Úzký dům slouží jako přechodné ubytování pro cestující spisovatele, proto se jmenuje po svém prvním nocležníkovi – izraelském spisovateli Etgaru Keretovi, který pózuje na fotografiích interiéru. Jde o perfektní ukázku vize, která vychází z potřeb skutečných lidí. I velmi malý prostor se tak stal plnohodnotným místem pro život.
Život ve vodárenské věži
Steenokkerzeel/ Bham Design Studio
Některé místa mají kouzlo – a když se do nich zamilujete, pak není co řešit. Přesně tak tomu bylo v případě Patricka Metse, který koupil starou vodárenskou věž v belgickém městě Steenokkerzeel. Neuvěřitelných 8 let strávil vyřizováním, dohady s úřady a administrativou, načež dalších 5 let připadlo na rekonstrukci. Díky nadšení a trpělivosti se proměna věže na vysněné bydlení zdařila – původní prvky zůstaly zachovány, přičemž však nijak neodporují současnému designu.
Překvapivě útulný – dům Flintstoneových
Malibu/ Phillip Jon Brown
Život uvnitř jeskynního domu může být překvapivě útulný a příjemný. Odkazuje na něj romantické sídlo v původním vlastnictví televizní legendy Dicka Clarka, které připomíná slavný seriál Flintstoneovi z 60. let. Původní myšlenka však byla jiná – architekt navrhl vytvořit dům, který by vypadal jako skalní útvar, protože se nachází v těsné blízkosti národní rekreační oblasti Santa Monica Mountains. Kromě působivého designu a velkolepých výhledů na oceán nebo na hory či panorama města má dům neobvyklé kouzlo a při vstupu má návštěvník chuť zakřičet známé “Yabba-Dabba-Doo“. Jak se vám líbí?
Nejmenší dům na světě
Německo/ Van Bo Le-Mentzel
Představte si život v obydlí o rozloze 1 metr čtvereční. To není vtip – to je studie s podpisem Van Bo Le-Mentzela. Přenosná metrová konstrukce pro kutily je nejmenším domkem světa. Berlínský architekt vytvořil koncepci, již lze použít jako mini obydlí, kiosek nebo jen další úložný prostor v bytě. Převracející se mechanismus umožňuje použité stavby ve svislé i vodorovné poloze. Domek se skládá z dřevěného rámu, posuvného okna a uzamykatelných dveří. A jaká byla myšlenka? Le-Mentzel strávil většinu života jako uprchlík a žil v sociálním bydlení. Vybudoval tak 1 metr čtvereční, který má jen pro sebe – a může se v něm kdykoli svobodně rozhodnout, jakým směrem bude vyhlížet z okna nebo jaké bude mít zrovna sousedy. Dům totiž váží 40 kilogramů a přesun mu umožňuje praktický podvozek.
Foto: architectureartdesigns.com
Nejen pro milovníky skluzavek
Tokio/ LEVEL Architects
Nakamerugo House v Japonsku je to pravé pro malé i velké milovníky skluzavek. Proč se neklouzat třeba napříč celým domem? Unikátní třípatrový dům z dílny studia LEVEL Architects skrývá v interiéru velkolepou skluzavku, která spojuje všechna podlaží. Zatímco na jedné straně okolo centrální části se nachází schodiště, na druhé straně na něj navazuje velkorysá skluzavka. Za zmínku však také stojí všudypřítomná viditelná láska k tradičnímu japonskému minimalismu. Stavba tak snoubí zajímavé tvarosloví, estetický interiér a hravou nápaditost s příjemnou designovou čistotou.
Chladivé doteky šedi
Portugalsko
Na severu Portugalska se nachází architektonická památka Casa do Penedo. Dům z kamene byl postaven ze čtyř velkých balvanů, které nahradily základ, zdi i strop budovy. Stavba byla dokončena v roce 1974 inženýrem, který pocházel z Guimarães. Zatímco původně mělo jít o obyvatelný dům, dnes se místo díky neobvyklému a nepřehlédnutelnému vzezření stalo lákadlem turistů. Stavba skrývá dvě patra a několik místností. Nachází se tu dokonce i krb nebo venkovní bazén.
Z kostela rodinnou rezidencí
Utrecht/ Zecc Architecten
Namísto bourání dali tvůrci Zecc Architecten dvěma opuštěným holandským kostelíkům nový smysl. Překrásné a stylové rodinné rezidence rozhodně neztratily nic ze své původní kostelní posvátnosti. Vzdušné interiéry jsou moderně zařízené, ovšem s láskou k detailům – proto zůstaly zachovány některé prvky, díky kterým ze všech stran dýchá harmonická a dechberoucí atmosféra.
Umělecká skulptura ve tvaru mušle
Mexico/ Arquitectura Organica
Nautilus House nedaleko Mexico City připomíná mušli – a přesně tak byl také navržený. Inovativní a odvážné dílo je uměleckou skulpturou, která je však zcela obyvatelná – a přináší všechen komfort, který mladá rodina s dvěma dětmi potřebuje. Jde o bio architekturu, tedy budování na základě přírodních principů a udržitelných materiálů, které ústí do příjemného organického tvarosloví. Díky tomu je nepřehlédnutelná stavba zcela v harmonii s okolím a umístěním. Dokonale nadčasová rovnováha mezi přírodou a architekturou je více než zřejmá v interiéru i exteriéru. Nepřetržitá dynamika přináší hravou a živou energii, která nakonec pomáhá vytvářet vřelou a nápaditou atmosféru. Další důkaz, že neobvyklé neznamená diskomfortní – a že architekti zdolají každou překážku.
Foto: homedit.com